Reklama
aplikuj.pl

EMA zajmie się badaniami kolejnej szczepionki. Chodzi o zakrzepy krwi

koronawirus

Europejska Agencja Leków analizuje doniesienia o zakrzepach krwi, które wystąpiły u czterech osób niedługo po przyjęciu szczepionki na COVID-19 wyprodukowanej przez firmę Johnson & Johnson.

Trzy z tych poważnych przypadków miały miejsce na terenie Stanów Zjednoczonych, a jedna z poszkodowanych osób zmarła. Dolegliwości czwartego pacjenta miały natomiast miejsce podczas badań klinicznych środka.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca a zakrzepy krwi. EMA wydała nowy komunikat w sprawie

Wcześniej EMA potwierdziła potencjalne powiązania między szczepionką na COVID-19 od firmy AstraZeneca a bardzo rzadkimi zakrzepami krwi, w szczególności tzw. zakrzepicy zatok żylnych mózgu.

EMA niedawno ogłosiła, że istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu środkiem od AstryZeneki

W tym przypadku przedstawiciele agencji podkreślają, że nie jest jeszcze jasne, czy istnieje związek między podawaniem szczepionki a zgłaszanymi problemami. W przypadku brytyjsko-szwedzkiego preparatu stanowisko było dość jasne: ryzyko jest niewielkie i z pewnością niższe od zagrożenia zgonem na skutek zakażenia SARS-CoV-2.

Czytaj też: Szczepionka od Johnson Johnson wymaga jednej dawki. Poznaliśmy jej skuteczność

Szczepionka firmy Johnson&Johnson została zatwierdzona do użytku w krajach Unii Europejskiej, ale jej stosowanie jeszcze się nie rozpoczęło. Jak na razie podaje się ją głównie w Stanach Zjednoczonych, lecz w połowie przyszłego tygodnia do Polski powinna dotrzeć dostawa pierwszej partii.