Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka AstraZeneca a zakrzepy krwi. EMA wydała nowy komunikat w sprawie

covid-19

Europejska Agencja Leków opublikowała dzisiaj informacje poświęcone szczepionce na COVID-19 produkowanej przez firmę AstraZeneca. Komunikat nawiązuje do nagłaśnianych w ostatnich tygodniach zakrzepów krwi, które miały się rzekomo wiązać z przyjmowaniem tego preparatu.

Naukowcy związani z EMA twierdzą, że zakrzepy krwi stanowią bardzo rzadki efekt uboczny stosowania szczepionki od AstraZeneca, zwanej obecnie Vaxzevria. Jednocześnie eksperci podkreślają, iż korzyści płynące z podania tego środka nadal przewyższają ryzyko związane ze zgonem na COVID-19.

Czytaj też: AstraZeneca ukrywa szczepionki? Miliony dawek znalezione przez policję

Na terenie Wielkiej Brytanii wstrzymano użycie tej szczepionki w przypadku osób poniżej 30. roku życia. W zamian mają one otrzymać środek od Pfizera bądź Moderny. Co ciekawe, Vaxzevria od początku wzbudzała kontrowersje, choć wtedy obawy dotyczyły osób powyżej 65. roku życia.

Szczepionka od firmy AstraZeneca wywołuje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi

Istniały bowiem obawy, że szczepionka wyprodukowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego nie została wystarczająca przetestowana na seniorach. Po czasie okazało się jednak, iż skutki uboczne dotyczą przede wszystkim kobiet w młodym wieku. To, w połączeniu z ograniczonymi dostawami ze strony AstryZeneki, doprowadziło do problemów brytyjsko-szwedzkiej firmy.