Reklama
aplikuj.pl

W Chinach odkryto doskonale zachowany embrion dinozaura. Leżał na półce w magazynie muzeum Yingliang

embrion-dinozaura-yingliang

Historia jest oczywiście trochę bardziej złożona. Jajo z idealnie zachowanym embrionem zostało wydobyte gdzieś na terenie Ganzhou w południowych Chinach. W 2000 r. kupił je Liang Liu, dyrektor Yingliang Group i widocznie o nim zapomniał, gdyż ponownie odkryte zostało dopiero w 2010 r., w trakcie rozbudowy Muzeum Historii Naturalnej Yingliang, kiedy jego pracownicy przeglądali zapomniane eksponaty przechowywane w magazynie muzeum.

W tym roku doskonale zachowany embrion został oddany do badań międzynarodowemu zespołowi naukowców, którzy nie kryli swoich zachwytów nad tą skamieliną.

— Ten embrion w jaju dinozaura jest jedną z najładniejszych skamielin, jakie kiedykolwiek widziałem – mówi paleontolog Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu i jeden z autorów badania.

Embrion dinozaura Baby Yinglang to najlepiej zachowany okaz owiraptorozaura na Świecie

Naukowcy szacują, że jajo ma od 66 do 72 milionów lat, a więc mogło zostać złożone tuż przed uderzeniem planetoidy w Ziemię, która oficjalnie zakończyła mezozoik i doprowadziła do masowego wymierania dinozaurów. Część z nich musiała jednak przeżyć i ewoluować dalej, czego namacalnym dowodem jest właśnie ten doskonale zachowany embrion w środku skamieniałego jaja.

Samo jajo zostało złożone przez owiraptorozaura, czyli gatunku bezzębnych terapodów, które spokrewnione są z dzisiejszymi ptakami. Embrion, nazwany Baby Yingliang jeszcze bardziej potwierdza to pokrewieństwo. Charakterystyczny sposób, w jaki zwinięty jest szkielet tego skamieniałego pisklęcia do złudzenia przypomina pozycję, jaką przyjmują pisklęta ptaków w ostatniej fazie rozwoju embrionalnego.

Czytaj również: Dinozaury zaczęły żyć w stadach znacznie wcześniej niż sądzono

Oprócz tego wiemy na przykład, że terapody tak samo jak wiele współczesnych gatunków ptactwa wysiadywały swoje jaja w gniazdach. Także niektóre zachowania naszych latających przyjaciół wykształciły się kilkadziesiąt milionów lat temu.

Ułożenie Baby Yingliang jest właściwie najważniejszym punktem badania tej skamieliny. Naukowcom nie udało się niestety ustalić dokładnego etapu rozwoju embrionu – żeby to zrobić, należałoby porównać co najmniej kilka jaj zachowanych w tym samym stanie (tzn. z nieuszkodzonym embrionem w środku), jednak na razie jest to niemożliwe. Chyba, że w chińskich magazynach muzealnych znajduje się jeszcze kilka tak doskonale zachowanych okazów.