Reklama
aplikuj.pl

Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich

Badania przeprowadzone przez naukowców z Queen’s University wykazały związek między zachowaniami zwierząt a ich nastrojami powiązanymi z sukcesami i porażkami. Ustalenia w tej sprawie opisano na łamach Proceedings of the Royal Society B.

Rywalizacja dotyczyła w tym przypadku m.in. partnerów oraz ograniczonych zasobów. Naukowcy zauważyli, że porażka lub sukces w tego typu sytuacjach mają kluczowy wpływ na dalsze zachowanie zwierząt. Zwycięzcy podchodzili do kolejnych rywalizacji znacznie bardziej optymistycznie, a przegrani – pesymistycznie.

Czytaj też: Kiedy na Ziemi pojawiły się zwierzęta?
Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta
Czytaj też: Dlaczego sen u zwierząt ma różną długość?

Naukowcy zajmujący się zachowaniami zwierząt zazwyczaj nie biorą pod uwagę ich emocji. Rezultaty przytoczonych badań sugerują jednak, że zwierzętom jest w tej materii znacznie bliżej do ludzi niż mogłoby się wydawać. Było to do tego stopnia zauważalne, iż będące w dobrym nastroju osobniki w mniejszym stopniu obawiały się drapieżników.

Emocje zwierząt zdecydowanie oddziałują na ich działania

Zrozumienie takich zależności powinno mieć odzwierciedlenie w kontekście dalszych działań mających na celu utrzymanie dobrostanu zwierząt. Eksperci będą wiedzieli, jak skuteczniej chronić swoich „podopiecznych” przed negatywnymi emocjami i jak zapewniać im te pozytywne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News