Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego sen u zwierząt ma różną długość?

biologia

Sen, choć od dawna stanowi cel badań, nadal jest nie lada zagadką. Dr David Raizen twierdzi, że naukowcy zidentyfikowali związki między snem a funkcjonowaniem zwierząt.

Np. niektóre rodzaje odpoczynku mogą zwiększyć zdolność organizmu do walki z chorobą lub zapamiętywaniem wspomnień. Takie powiązania niekoniecznie muszą jednak wyjaśniać biologiczne założenia snu.


Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Czytaj też: W Rosji masowo giną morskie zwierzęta. Co się z nimi dzieje?
Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta

Nocek myszouchy, jeden z gatunków nietoperzy, jest w stanie spać nawet przez 20 godzin na dobę. Nie oznacza to, iż jego inteligencja jest ponadprzeciętna, co kłóci się z założeniem, że sen ma pewne ograniczenia w kontekście rozwijanie funkcji poznawczych. Z kolei badanie opublikowane na łamach PLOS One wykazało, że słonie śpią średnio tylko dwie godziny – są jednak niezwykle inteligentnymi zwierzętami o dobrej pamięci.

Sen u zwierząt może trwać od 2 do nawet godzin na dobę

Sen został zaobserwowany u każdego zwierzęcia kiedykolwiek przeanalizowanego przez naukowców. To pokazuje, jak uniwersalny jest on dla wszystkich form życia. Badania wykazały również, że ciała różnych zwierząt zaczynają się rozpadać, jeśli te są stale pozbawione snu.

Jedna z idei zakłada, że sen u ssaków ma związek z wielkością ciała i dietą. W wielu badaniach nad snem u ssaków naukowcy zaobserwowali, że mniej snu wiąże się z większymi rozmiarami ciała. Co więcej, taka korelacja jest silniejsza wśród roślinożerców niż u mięsożerców.

Czytaj też: Dlaczego magiczne sztuczki są najlepszym sposobem oceny inteligencji zwierząt?
Czytaj też: Skąd się bierze magnetyczny „szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie

Dlaczego miałoby tak być? Im większe jest zwierzę, tym więcej potrzebuje kalorii i tym więcej czasu potrzebuje na ich zdobycie. Organizmy roślinożerne mają tendencję do polegania na żywności, która jest znacznie mniej kaloryczna niż żywność spożywana mięsożerców. Może to po części wyjaśniać ewolucję słoni, które przy zaledwie 2 godzinach snu na dobę są w stanie funkcjonować.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News