Reklama
aplikuj.pl

Energia słoneczna przechowywana przez wiele miesięcy? Z tym materiałem to możliwe

Naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster wzięli pod lupę krystaliczny materiał i odkryli, że umożliwia on chwytanie i magazynowanie energii słonecznej. Jej przechowywanie może trwać długie miesiące.

Artykuł opublikowany na łamach Chemistry of Materials sugeruje, że takie rozwiązanie mogłoby potencjalnie umożliwić magazynowanie energii w letnich miesiącach, by później emitować ją w zimie.

Czytaj też: Sonda zasilana energią słoneczną. Oto przyszłość eksploracji kosmosu
Czytaj też: Orange jest… zielone? Firma stawia na odnawialne źródła energii
Czytaj też: Elektryczny katamaran związany z Volkswagenem będzie zasilany energią słoneczną

Materiał, zwany DMOF1, został opracowany przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto. Brytyjscy naukowcy chcieli z kolei przekonać się, czy może on być wykorzystany do magazynowania energii.

Energia słoneczna mogłaby być magazynowana latem i uwalniana zimą

Wystawienie go na działanie promieni UV spowodowało, że wchodzące w skład materiału cząsteczki azobenzenu zmieniły kształt. W efekcie możliwe stało się przechowywanie w nich energii i to w temperaturze pokojowej.

Czytaj też: Czy energia odnawialna jest „czystsza” od jądrowej?
Czytaj też: Przesyłanie energii elektrycznej na odległość? Ta firma ma na to sposób
Czytaj też: Polska energetyka z coraz mniejszym udziałem węgla

Eksperymenty wykazały, iż może to trwać co najmniej 4 miesiące, a do uwolnienia energii można wykorzystać zewnętrzne źródło ciepła. Tego typu rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie chociażby na północy naszego kontynentu.