Reklama
aplikuj.pl

Energia pozyskiwana z fal. Nowe urządzenie i rekordowe parametry

OE35 to urządzenie wykorzystujące fale do produkcji energii. Projekt ten jest dziełem firmy OceanEnergy. W najnowszej wersji OE35 ma cechować się imponującymi parametrami.

Pływając na powierzchni oceanu, OE35 wykorzystuje ciśnienie wywołane obecnością fal, za sprawą którego pojawiają się drgania wody. Powstała w ten sposób energia może być eksportowana do sieci lub wykorzystywana na miejscu.

Czytaj też: Zmiany klimatu wymuszą na ludzkości oceaniczne sanktuaria do ochrony raf koralowych?

W ramach pierwszej fazy czteroletniego projektu Wedusea (Wave Energy Demonstration at Utility Scale to Enable Arraysna) zaprojektowane ma zostać urządzenie o mocy 1MW. Innowacje obejmą konstrukcję kadłuba i turbiny, kontroli przepływu powietrza, systemów zasilania oraz cumowania. Ich głównym celem będzie zwiększenie niezawodności i mocy wyjściowej.

Kolejnym krokiem będzie dwuletnia faza demonstracyjna, polegająca na podłączeniu urządzenia do sieci w należącym do Europejskiego Centrum Energii Morskiej ośrodku Billia Croo na Orkadach w Szkocji. Ostatecznie pomysłodawcy chcieliby obniżyć poziom kosztów energii i stworzyć ścieżki wdrażania technologii dla farmy pilotażowej o mocy 20 MW. Poza tym w grę wchodzi analiza możliwości wykorzystania i recyklingu komponentów po zakończeniu wdrażania urządzenia.

Energia fal jest najbardziej wartościowym i trwałym zasobem odnawialnym na świecie. Jednak nie została jeszcze w pełni wykorzystana. Projekt pokaże, że technologia falowa jest na drodze do obniżania kosztów, a tym samym będzie krokiem w stronę większego skalowania komercyjnych tablic i dalszej industrializacji. Przewidujemy, że naturalna energia światowych oceanów będzie pewnego dnia zasilać znaczną część sieci energetycznej.

wyjaśnia Tony Lewis z OceanEnergy.

Czytaj też: Agresja Rosji przyspieszyła przejście na odnawialne źródła energii w Europie

Tego typu pomysły zasługują na uwagę szczególnie w okresie, w którym dostęp do paliw kopalnych jest ograniczony, a zmieniający się klimat sprawia, że musimy reagować na rosnące emisje gazów cieplarnianych. Odnawialne źródła energii mogą być najlepszą odpowiedzią na te problemy.