WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W kwestii energooszczędności ten pojazd nie ma sobie równych

Szwedzki coroczny konkurs Delsbo Electric Competition, w ramach którego studenci wspólnie budują i testują zmodernizowane wersje możliwie najbardziej energooszczędnych elektrycznych kolejowych pojazdów, ukoronował niedawno nowego mistrza. 

Czytaj też: Autonomiczna dostawa pizz w planach Domino’s Pizza

Mowa dokładnie o pojeździe Eximus IV, który został wyciągnięty rodem z powieści sci-fi. Odpowiadają za niego studenci z uniwersytetu technicznego Chalmers i Dalarnie, którzy uzyskali 687 jednostek MPGe. Tłumaczy się to, jako ekwiwalent galonu benzyny na mile i dla porównania np. Hyundai Ioniq Electric może pochwalić się wskaźnikiem 150 MPGe w mieście.

Warunki sprowadzały się do stworzenia pojazdu zdolnego do przewiezienia sześciu osób o wadze 50 kilogramów każda nieco ponad dwie mile na metalowych torach. Zespół Eximus był w stanie pokonać konkurencję, wykorzystując materiały lotnicze do stworzenia aerodynamicznej konstrukcji, która została przetestowana nawet w tunelu aerodynamicznym, aby sprawdzić sposoby poprawy osiągów i aerodynamiki pojazdu. Jest jednak jednym z najlepszych na tym rynku, nieustannie tworząc coraz to wydajniejsze projekty i ustanawiając rekordy świata w każdym kolejnym roku.

Czytaj też: Truckla, czyli pickup z Tesla Model 3

Źródło: Popular Mechanics