Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Enermax Liqmax III 240 ARGB

test Enermax Liqmax III 240 ARGB, recenzja Enermax Liqmax III 240 ARGB, opinia Enermax Liqmax III 240 ARGB

Enermax Liqmax III 240 ARGB to świetnie prezentujące się na papierze AiO. Sprawdźmy więc czy w praktyce okaże się ono warte ustalonej przez producenta ceny.

Akcesoria Enermax Liqmax III 240 ARGB

AiO otrzymałem ze sporą ilością kabli. Jest pełen zestaw montazowy, instrukcja, tubka pasty, przejściówka 2×4 pin -> 1x 4 pin, 2x 3 pin ARGB -> 1x 3 pin ARGB, 4 pin -> sata czy kabel ARGB do blokopompki. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który wydaje się prosty. miałem jednak problem z przykręceniem bocznych części do blokopompki. Śruby naprawdę ciężko wchodziły w przeznaczone miejsca i trzeba mieć porządny śrubokręt, aby to jakoś poszło. Poza tym montaż jest całkowicie standardowy. Wracając do dodatków brakuje mi jednej rzeczy – kontrolera ARGB. Zdecydowanie by się on przydał, chociaż zapewne większość z Was już ma płyty z odpowiednimi złączami 3 pin.

Specyfikacja Enermax Liqmax III 240 ARGB

Enermax Liqmax III 240 ARGB wygląda bardzo dobrze. Ma ono podświetlane wentylatory, logo na blokopompce oraz pasek RGB. Zdecydowanie może się to podobać, choć jest tutaj jeden minus – góra blokopompki nie jest obracana, co tak naprawdę wymusza na Was jeden właściwy montaż AiO. Podświetlenie można oczywiście zsynchronizować z płytą główną i jest ono zgodne z każdym oprogramowaniem oferowanym przez producentów.

Całość ma naprawdę sporo kabli. Z wentylatorów i blokopompki wychodzą po dwie sztuki, które trzeba przerzucić na tył obudowy, podłączyć do siebie i potem do płyty. Na pewno więc zrobi się mały bałagan, ale jest on do ogarnięcia.

Czytaj też: Test wentylatora Arctic BioniX P120 A-RGB

Chłodnica ma wymiary 274 mm x 120 mm x 27 mm i została wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże o długości 400 mm. Są one dosyć mało elastyczne i tutaj widziałbym znaczną poprawę w przyszłości. Na szczęście samo połączenie z blokopompką jest ruchome, więc można całość ładnie ogarnąć w obudowie.

Pompka pracuje z prędkością 3100 RPM. W połączeniu z miedzianą podstawką powinno to gwarantować dobrą wydajność. Pompka zasilana jest ze złącza 3 pin. Oprócz niego do blokopompki możecie podłączyć złącze 3 pin ARGB i zsynchronizować całość z wentylatorami. Warto też zwrócić uwagę na górę, gdzie znajduje się logo Enermax. Oprócz podświetlanych części jest ono czarne i lustrzane, co naprawdę nieźle wygląda.

W zestawie znajdują się dwa wentylatory UCHF12P-ARGB. Ich maksymalna prędkość to 1600 RPM., głośność 27 dBA, przepływ powietrza 72,1 CFM, a ciśnienie 1,98 mmH2O. Śmigła mają podświetlenie ARGB i wychodzą z nich dwa kable – 3 pin ARGB i 4 pin PWM. te pierwsze mają końcówki męskie i żeńskie, więc łatwo można je zsynchronizować.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 10600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z490 Aorus Pro AX
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk
Adata SU800 256 GB M.2
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
Be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
AOC G2260VWQ6

Testy Enermax Liqmax III 240 ARGB

Testowane AiO wypada bardzo podobnie do pozostałych modeli 240. Na maksymalnych obrotach jest trochę słabiej, ale to wynika z mniejszych obrotów od konkurencji. Na pozostałych obrotach różnice są bardzo małe, co oznacza nadal dobrą wydajność testowanego chłodzenia. Jedynie Kraken w szczególności na 1200 RPM wypada wydajniej, ale jest ono tutaj lepsze od większości AiO 240. Spokojnie więc możecie mocno podkręcać procesor, a Enermax Liqmax III 240 ARGB da sobie z nim radę. Pod względem głośności AiO słabo wypada na maksymalnych obrotach. Na 1200 RPM jest już lepiej, choć chłodzenie nadal będzie słyszalne. Na 800 RPM może nie ma idealnej ciszy, ale raczej jego nie usłyszycie podczas działania.

Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken X52

Podsumowanie testu Enermax Liqmax III 240 ARGB

Enermax Liqmax III 240 ARGB kosztuje ok. 400 zł. Jest to na pewno całkiem niezłe AiO, które warto rozważyć przy zakupach. Jego największą zaletą jest wygląd. Podświetlenie ARGB na wentylatorach i pompce prezentuje się świetnie i na pewno będzie dobrze wyglądało w obudowie z oknem. Wiąże się to jednak z małym minusem – logo na blokopompce nie jest obracane, więc AiO zależy zamontować tylko w jednej pozycji, aby dobrze ono wyglądało.

W testach chłodzenie wypadło dobrze. Na maksymalnych obrotach jest trochę słabsze od konkurencji, ale ta ma często 2000 RPM – tutaj mamy 1600 RPM. Na niższych jest bardzo podobnie do innych testowanych AiO 240, więc tutaj zbyt dużych różnic nie uświadczycie. Jedynie Kraken w szczególności na 1200 RPM potrafi notować lepsze wyniki, ale jest to chłodzenie wydajniejsze od większości AiO 240, jakie są w zestawieniu. Na maksymalnych obrotach jest też trochę głośno, ale na mniejszych robi się już znacznie lepiej. Szkoda tylko, że chłodzenie jest jest jeszcze cichsze na 1200 RPM.

Jeśli więc testowane chłodzenie Wam się podoba to śmiało możecie zdecydować się na jego zakup. Powinniście być z niego w pełni zadowoleni.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.