Engineering Makerspace Alien Robots to kolejny zestaw klocków, który otrzymałem do recenzji. Czy zestaw innej firmy niż Lego też może okazać się fajnym zakupem?
W zestawie znajduje się instrukcja oraz trzy woreczki zawierające 138 części, rączkę do odłączania klocków oraz silnik. Ten ostatni zasilany jest z dwóch baterii AA, których niestety nie ma w zestawie.
Sama jakość klocków jest poziom niżej od Lego. Podczas składania jednego z zestawów udało mi się niechcący nawet jeden z nich złamać. Także większe części łatwo się wyginają – jest to po prostu inna liga. Większą wadą są za to ostre krawędzie niektórych klocków, które podczas składania mogą mocno irytować.
Zestaw zawiera instrukcję do stworzenia 10 różnych modeli. Ja zbudowałem dla Was trzy moim zdaniem najciekawsze – pozwoli to wystarczająco zapoznać się z podesłanym zestawem. Co ciekawe w instrukcji są pomylone strony, na których występują dane modele – czasami jest parę kartek w tył lub przód. Natomiast sama instrukcja ma opisy w języku polskim.
Scorpion
Jako pierwszego złożyłem skorpiona z okładki pudełka. Początkowo miałem problemy z ogarnięciem, który klocek jest który. Czasami je myliłem i używałem lekko różniących się. Nie są to klocki Lego, do których jestem już przyzwyczajony. W tym wypadku instrukcja dobrze dała rade, choć parę błędów popełniłem. Natomiast bardzo szybko na jaw wychodzi wada klocków – bardzo ciężko jest je złożyć i docisnąć. Trzeba do tego czasami sporo siły, co dzieci może akurat irytować.
Sam stworzony model dosyć szybko się porusza. Na silniku możecie włączyć poruszanie się w przód i w tył, co jest ciekawym rozwiązaniem. W przypadku skorpiona musicie odpowiednio ułożyć łapy oraz ogon – inaczej będzie on dziwnie chodził albo skręcał.
Flapping bird
Drugi z modeli uwidocznił już większe braki instrukcji. Otóż na jednym obrazku dzieje się czasami zdecydowanie zbyt dużo i można zupełnie nieświadomie pominąć część rzeczy. Samemu w pewnym momencie musiałem go rozmontować i jedną część zmienić. To w tym modelu zepsułem jeden z klocków – zwyczajnie nie mogłem docisnąć jednej z części i tak wyłamałem inną. Niestety jest to spora wada tego zestawu.
Złożony robot porusza skrzydłami i to w sumie tyle. Nie porusza się on ani nie zmienia położenia. Na pewno jednak fajnie wygląda i może się podobać.
Walking Robot
W ostatnim robocie zdarzyło mi się pomylić grubości klocków – ponownie instrukcja średnio to przedstawia. Poza tym trzeba się skupić na odpowiednim ustawieniu nóżek, aby ten rzeczywiście chodził. Był to najcięższy robot jaki składałem, ale dzięki doświadczeniu z poprzednich obyło się bez jakiś większych trudności.
Robot rzeczywiście chodzi, choć trzeba pobawić się w odpowiednie ustawienie nóżek – inaczej będzie Wam on skręcał tak jak mi. Jest to też robot dający chyba najwięcej satysfakcji ze wszystkich trzech, jakie miałem okazję złożyć.
Podsumowanie
Na początek podsumowania jeszcze jedna rzecz – rozkładanie. To, z racji wymagającego siły składania klocków, również wymaga siły. Także bez dołączonej rączki do rozmontowywania klocków nie ma szans na ich demontaż. Lepiej więc jej nie zgubcie, bo inaczej będziecie mieli spory problem.
Engineering Makerspace Alien Robots kosztuje ok. 85 zł. Pomimo kilku problemów i narzekań uważam, że cena jest adekwatna do tego co otrzymujemy. Klocki nie starają się naśladować Lego i nimi zdecydowanie nie są. Pod względem jakości czy instrukcji jest znacznie słabiej. Natomiast w stosunkowo niskiej cenie otrzymujecie klocki, z których możecie złożyć 10 ciekawych i poruszających się robotów. Klocki są na tyle uniwersalne, że nawet samemu możecie pokombinować z własnym robotem. Samo złożenie działającego i poruszającego się obcego daje satysfakcję i chyba to jest najważniejsze w tego typu zestawach. Dodatkowo takie konstrukcje mogą rozwijać dzieci ze względu na konieczność myślenia jak i co zadziała podczas składania klocków. Dlatego w cenie ok. 85 zł zestaw Engineering Makerspace Alien Robots jest moim zdaniem warty polecenia np. na prezent.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.