Reklama
aplikuj.pl

Epoka brązu mogła być bardziej zaawansowana niż sądzono

Mezopotamia jest często nazywana kolebką cywilizacji. Dziś region ten odpowiada rozciąga się na terenie Kuwejtu, wschodniej części Syrii, południowo-wschodniej Turcji oraz obszarów położonych wzdłuż granicy turecko-syryjskiej i irańsko-irackiej.

Naukowcy zajmujący się odkryciami archeologicznymi dokonanymi na tym obszarze doszli do wniosku, że dochodziło tam do bardziej zaawansowanej produkcji niż wcześniej sądzono. Ustalenia nt. okresu z lat 3 500 p.n.e. do 2200 p.n.e. zostały opublikowane na łamach PLOS One.

Badania skoncentrowały się na jednym z największych stanowisk archeologicznych z wczesnej epoki brązu. Obejmowały one 15-hektarową osadę o powierzchni ok. 15 hektarów, która dzieliła się na ufortyfikowaną, zabudowaną i główne miasto.

Czytaj też: Naukowcy wyhodowali tkanki mózgowe zawierające DNA neandertalczyków

Analizowany obszar zawiera dowody na istnienie systemu ekonomicznego, który można porównać do dzisiejszego łańcucha dostaw. Istnieją również dowody na istnienie wyspecjalizowanych podziałów pracy. Chodzi o to, że niektóre grupy specjalizowały się w konkretnych pracach i zawodach. Funkcjonował podział m.in. na urzędników, rzemieślników, pasterzy czy handlarzy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News