Reklama
aplikuj.pl

Epoka lodowcowa i jej niezwykłe pozostałości. Archeolodzy natrafili na szczątki sprzed 60 000 lat

W okolicach angielskiego miasta Sherford znaleziono liczne szczątki mające od 30 000 do 60 000 lat. Sięgają one okresu, w którym trwała epoka lodowcowa.

Wśród odkrytych kości zidentyfikowano pozostałości między innymi mamuta włochatego, nosorożca, hieny, konia, zająca, lisa, renifera i wilka. Wszystkie te zwierzęta zamieszkiwały Wielką Brytanię w okresie, gdy była ona znacznie chłodniejsza niż obecnie. Analiza szczątków może dostarczyć informacji zarówno na temat ówczesnego klimatu jak i wyglądu łańcucha pokarmowego.

Czytaj też: Tajemniczy lud zniknął w czasie epoki lodowcowej. Badacze próbują to zrozumieć

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach doszło do śmierci zwierząt, których pozostałości udało się odkryć. Z tego względu naukowcy nie są w stanie rozstrzygnąć, czy zamieszkiwały one ówczesną Anglię w tym samym okresie (i w podobnym czasie poniosły śmierć) czy też trafiły do jaskini w różnych okresach.

Znalezione szczątki pochodzą z czasów, w których w dzisiejszej Anglii trwała epoka lodowcowa

Jedna z hipotez zakłada, iż roślinożerne zwierzęta uciekały przed drapieżnikami i wpadły do jaskini, tracąc możliwość wyjścia z niej. Z kolej mięsożercy próbowali pożywić się szczątkami, lecz również wpadli w pułapkę bez wyjścia. Alternatywny scenariusz sugeruje, że szczątki zostały naniesione do jaskini na przykład wraz z wodą. Jest to o tyle prawdopodobne, że w okolicach znajdowały się wtedy lodowce, których topnienie mogło prowadzić do powodzi zmywających wszystko, co napotkały po drodze.