Reklama
aplikuj.pl

Ampere to ponoć najmocniejszy elektryczny silnik pod kątem upakowania mocy

Ampere, najmocniejszy elektryczny silnik, Equipmake, Equipmake Ampere

Brytyjska firma inżynierska Equipmake opracowuje coś, co według niej jest „najsilniejszym na świecie silnikiem elektrycznym z magnesem trwałym” pod kątem stosunku wagi do mocy.

Zaprojektowany we współpracy z Hieta, czyli firmą specjalizującą się w druku 3D, silnik Ampere waży mniej niż 10 kg, ale zapewnia maksymalną moc 295 KM. Dla porównania, dwa silniki elektryczne Jaguar I-Pace ważą około 40 kg każdy i wytwarzają łącznie 197 KM, więc cała ta śpiewka o stosunku wagi do mocy jest tutaj kluczowa.

Wyjściowa moc silnika Ampere na poziomie 27 koni mechanicznych na kg daje lepszą gęstość mocy niż jakikolwiek inny dostępny na rynku silnik elektryczny. Jego lekkość wynika głównie z minimalnego zużycia metalu w jego konstrukcji oraz z innowacyjnej obudowy z nadrukiem 3D, która jest tak cienka, jak to tylko możliwe.

Ampere, najmocniejszy elektryczny silnik, Equipmake, Equipmake Ampere

Jak podaje AutoCar, dodatkową zaletą tej metody składania silników jest zwiększona sprawność cieplna. To oznacza, że ​​silnik może obracać się szybciej przez dłuższy czas bez przegrzania.

Ampere, najmocniejszy elektryczny silnik, Equipmake, Equipmake Ampere

Pomimo imponującej wydajności, Ampere ma stosunkowo niską cenę katalogową, biorąc pod uwagę jego lekką konstrukcję zasobów. Warto też wspomnieć, że rozwój silnika został sfinansowany przez rządowy program Innovate UK, a działające prototypy pojawią się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.