Reklama
aplikuj.pl

Ericsson krytykuję blokadę Huawei w Szwecji

użytkownicy 5G Ericsson, 5G Ericsson, Ericsson

Czy ktoś spodziewał się takiego zagrania ze strony Ericssona? Zdaniem prezesa firmy blokada Huawei przy budowie sieci 5G w Szwecji odbije się negatywnie na konkurencji i osłabi wolny rynek.

Wsparcie dla Huawei z najmniej oczekiwanej strony

Szwedzki regulator rynku wstrzymał aukcję częstotliwości sieci 5G po tym jak sąd zawiesił część swojej decyzji o blokadzie możliwości użycia sprzętu Huaweia.

Blokada chińskiego i największego konkurenta powinna cieszyć Ericssona. Tymczasem szef firmy ma zupełnie odmienne zdanie. Uważa on, że ważny jest otwarty rynek i możliwość swobodnej konkurencji.

Borje Ekholm powiedział:

Należę do osób, które uważają, że konkurencja sprawia, że w dłuższej perspektywie jesteśmy lepszą firmą. Krótsza perspektywa może być bolesna, ale w dłuższej perspektywie skłania nas do bycia bardziej innowacyjnymi i tworzenia lepszych produktów dla naszych klientów.

Czytaj też: [Aktualizacja] Szwecja banuje Huawei i ZTE, ale nie powinno to nikogo dziwić

Ericsson czuje się pewnie, bo firma wygrała ostatnio przetargi na dostarczanie sprzętu do budowy sieci 5G dla trzech chińskich operatorów.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin uważa, że Szwecja powinna zając się błędnymi przepisami dotyczącymi blokady dla Huawei i ZTE.

Czytaj też: Aukcja 5G w II połowie 2021 roku. Może ten termin uda się dotrzymać?

Budowa sieci 5G stoi, a gospodarka traci

Zdaniem szefa Ericssona polityczne naciski w Europie powinny skupić się na jak najszybszym wdrożeniu sieci 5G, a nie na tym, kogo wykluczać z jej budowy. Traci na tym europejska gospodarka i istnieje ryzyko, że może już nie nadrobić straconego dystansu.

Borje Ekholm przypomniał przy tym jak wyglądało wdrożenie sieci LTE. W Europie o tym dyskutowano, a firmy amerykańskie i chińskie ją budowały. Efektem tego Europa została w tyle, a Chiny i USA zdominowały rynek. Zapowiada się powtórka z rozrywki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News