Reklama
aplikuj.pl

ESA leci w stronę Słońca, a polska firma zamierza w tym pomóc

slonce esa

SENER to polska firma zajmująca się technologiami kosmicznymi. Jak wynika z nowego komunikatu, zajmie się ona realizacją misji PROBA-3, zarządzanej przez ESA i nastawionej na badania nad koroną Słońca.

Zakończyły się testy modeli kwalifikacyjnych mechanizmów wytworzonych na rzecz wspomnianej misji. Chodzi o mechanizm podtrzymująco-zwalniający (SAHRM) oraz rozkładania panelu słonecznego (SADM).

Czytaj też: Nadchodzi następca Hubble’a. Czym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

slonce ziemia

Kierownik projektu, Marcin Wygachiewicz, podkreśla, że mechanizmy z obszaru inżynierii kosmicznej to jedna ze ścisłych specjalizacji SENER Polska. Firma dostarczyła bowiem rozwiązań na rzecz budowy łazika Rosalind Franklin. Im więcej będzie takich zleceń, tym większa szansa na coraz większy udział Polaków w podboju kosmosu.

ESA zamierza zbadać koronę Słońca za sprawą misji zwanej PROBA-3

Europejska Agencja Kosmiczna planuje, aby PROBA-3 składała się z dwóch platform satelitarnych, które będą poruszały się w jednej formacji. Okulter ma zasłaniać tarczę Słońca, podczas gdy koronograf zajmie się obserwacjami jego korony. W ten sposób ma funkcjonować sporych rozmiarów instrument – największy z tego typu wyniesionych jak na razie na orbitę okołoziemską.