ESA zaprojektowała tablet przeznaczony do eksploracji kosmosu

ESA zaprojektowała tablet przeznaczony do eksploracji kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce mieć pewność, że ludzie którzy powrócą na Księżyc będą mogli komunikować się z taką łatwością, jak mogą na Ziemi. Właśnie dlatego powstaje aplikacja na tablet, która pomoże astronautom w komunikacji na pozaziemskich obiektach. 

Gadżet nazywa się EFB (Electronic Field Book) a ostateczna wersja będzie umożliwiała pozycjonowanie w czasie rzeczywistym, udostępnianie danych, czat głosowy, zapisy każdego kroku, mapy terenu, słownik, a nawet bibliotekę minerałów.

Komunikacja jest integralną częścią każdej podróży kosmicznej. Zapewne najbardziej znanym momentem w historii kosmicznych wojaży było, poinformowanie kontroli misji o jednym małym kroku dla człowieka w wykonaniu Neila Armstronga. Ale eksploracja kosmosu staje się coraz bardziej zaawansowana, dlatego środki komunikacji muszą nadążyć.

Na początku tego roku ESA przetestowała ulepszone wersje Electronic Field Book na Lanzarote w Hiszpanii, znanej z podziemnych jaskiń lawowych. Oddalone od siebie o 100 metrów, tablety spisały się znakomicie. Jak powiedział inżynier komputerowy Leonardo Turchi, gadżet ma być rozwiązaniem w sytuacjach, gdy połączenie będzie ograniczone a nawet niemożliwe.

Założenia jakie przyświecały projektantom tego tabletu to: łatwy dostęp do ludzkiej wiedzy i komunikacji podczas eksploracji odległych światów. Sytuacja przypomina serię Star Trek. Podczas gdy technologia PADD  była inspiracją dla powstania iPada, Electronic Field Book może jeszcze bardziej przypominać te fikcyjne urządzenie.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Nowy lądownik księżycowy może być wielokrotnego użytku