Reklama
aplikuj.pl

Przepustowość sieci internetowej ESnet6 po prostu zrywa kapcie

światłowód

Amerykańska sieć naukowa Energy Sciences Network (Esnet) została uaktualniona do nowej generacji ESnet6, oferując oszałamiającą przepustowość na poziomie 46 terabitów na sekundę (Tb/s). Zanim zaczniecie obliczać, ile i jak szybko udałoby się Wam pobrać, zimnej wody kubeł na głowę – to tylko do celów naukowych. 

Na generację ESnet6 składa się 24 000 km dedykowanych kabli światłowodowych obejmujących cały kraj, umożliwiając sieciowe łącza szkieletowe, z których każde może przesyłać dane z prędkością od 400 gigabitów na sekundę (Gb/s) do 1 Tb/s. ESnet tworzyło już najszybszą sieć internetową na świecie, ale teraz dopiero umacnia swoją przewagę

Co ciekawe, nie jest to jeszcze rekordowa prędkość transmisji danych. Należy on do eksperymentalnej konfiguracji w Japonii o prędkości 1 petabita na sekundę (Pb/s)

ESnet6 został zaprojektowany, do przesyłania dużych zbiorów danych między zespołami, instrumentami i obiektami. Ma pomóc w obszarach badawczych wymagających dużej ilości danych, takich jak modelowanie klimatu, badania genomiczne, obserwacje teleskopowe, eksperymenty fizyczne i informacje kwantowe.

Sieć ESnet została założona w 1986 roku, aby pomóc udostępniać ogromne ilości surowych danych naukowcom z różnych laboratoriów Departamentu Energii (DOE) w całych Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci sieć przeszła wiele modernizacji, aby dotrzymać kroku postępowi technologicznemu i ogromnej ilości danych.

Czytaj też: Satelitarna sieć energetyczna? Energia mogłaby wędrować przez cały świat, tak jak dane

Tylko w 2021 roku przez tę sieć przesłano oszałamiające 1,1 eksabajta danych. Ruch w ESnet zwiększa się dziesięciokrotnie co cztery lata. Inżynierowie projektu opracowali inteligentne, programowalne i zautomatyzowane usługi do zarządzania petabajtowymi przepływami danych typowych dla dzisiejszych badań naukowych.