Według ostatniego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. WMO określiła Europę jako „żywy obraz świata obciążonego ocieplającym się klimatem”. Od 1990 r. temperatura na Starym Kontynencie wzrastała średnio o pół stopnia Celsjusza co dekadę.
W raporcie State of Climate In Europe opublikowanym przez WMO wspomina się o wyjątkowo wysokim tempie ocieplania się Europy w porównaniu do pozostałych kontynentów. Średnia roczna temperatura w 2021 r. zanotowana na Starym Kontynencie też nie należała do najniższych.
Deficytu wody opadowej z poprzednich trzech lat nie była w stanie zrekompensować nawet nieco bardziej nasilona w minionym roku suma opadów, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Na innych obszarach, takich jak półwysep Iberyjski i region alpejski, był to już drugi lub trzeci z rzędu suchszy niż zwykle rok.
Zdarzenia pogodowe i klimatyczne o silnym wpływie doprowadziły w 2021 roku do setek ofiar śmiertelnych w całej Europie. Bezpośrednio dotknęły ponad 500 tys. osób, powodując straty gospodarcze przekraczające kwotę 50 mld dolarów. Około 84% zdarzeń stanowiły powodzie lub burze.
Latem 2021 roku Europa borykała się z falami morderczych upałów. W sierpniu na Sycylii temperatura osiągnęła rekordowe 48,8 stopnia Celsjusza
Susza i wysokie temperatury podsycały pożary, które szczególnie dotknęły południową Turcję, Włochy i Grecję. Z kolei na początku kwietnia fala zimna dotknęła wiele części Europy, powodując rozległe i poważne szkody w rolnictwie, z dużymi stratami w winnicach, drzewach owocowych i innych uprawach.
Czytaj też: Powstaje największa na świecie farma wiatrowa. Zasili miliony gospodarstw
Co ciekawe, WMO podaje, że rosnące ceny paliw oraz pandemia COVID-19 miały duży wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla w Europie. Odnotowano spadek emisji CO2 w latach 1990-2020 o 31%. Pod tym względem 2021 r. nie dorzuci się do tej puli, bo znacznie złagodzono ograniczenia pandemiczne.