Reklama
aplikuj.pl

Krukowate i ludzie mają sporo wspólnego. O co chodzi tym razem?

swiadomosc u ptakow

Ludzie zazwyczaj opuszczają rodzinne domy po kilkunastu (a nawet więcej) latach życia. Nie jest to zbyt często spotykane w świecie zwierząt, choć podobną „strategię” mają krukowate, m.in. sójki, kruki i wrony. Naukowcy sądzą, że właśnie dzięki temu owe ptaki są tak inteligentne.

Krukowate to ptaki o stosunkowo dużych mózgach, które często żyją w zamkniętych grupach społecznych. Wiadomo, że są inteligentne – potrafią bowiem używać narzędzi, rozpoznawać ludzkie twarze, a nawet rozumieć zasady fizyki. Do tej pory niewielu naukowców badało u zwierząt wpływ rodzicielstwa w latach młodości na inteligencję tych osobników.

Aby zbadać tego typu korelacje, zespół badawczy stworzył bazę danych opisującą historię życia tysięcy gatunków, w tym ponad 120 krukowatych. W porównaniu z innymi ptakami, krukowate spędzają więcej czasu w gniazdach, są bardziej rodzinne i przez dłuższy czas karmione przez rodziców. Co więcej, krukowate mają niezwykle duże mózgi w porównaniu z wieloma innymi ptakami. Ich mózgi stanowią prawie 2% masy ich ciał, co jest porównywalną wartość do ludzkiej.

Czytaj też: Jak przebiega ewolucja mózgów ptaków?

Obserwując dziko żyjące ptaki, naukowcy odnotowali, iż młode osobniki szybciej nauczyły się wykonywania pewnych zadań, jeśli obserwowały swoich rodziców. Młode wrony i sójki pozostawały z rodzicami przez okres nawet 4 lat. Odpowiada to ok. 20 latom u ludzi, a czas ten ptaki spędzają na doskonaleniu swoich umiejętności. Wygląda więc na to, że rodzicielstwo pomaga kształtować większe i bardziej wydajne mózgi – zarówno u Homo sapiens jak i niektórych ptaków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News