Reklama
aplikuj.pl

Ewolucja pomogła żabom, które zostały zdziesiątkowane przez grzyba

W filmach science-fiction często pojawia się motyw tajemniczego wirusa bądź grzyba, który niemal unicestwia ludzkość. W przypadku tropikalnych żab z Panamy taka sytuacja faktycznie miała miejsce, choć ratunek przyszedł dość niespodziewanie. 

Gdy śmiertelny grzyb zaczął dziesiątkować populację tych płazów wydawało się, że nic nie powstrzyma nadchodzącej katastrofy. Batrachochytrium dendrobatidis okazał się niezwykle skuteczny w eliminowaniu kilka gatunków tropikalnych żab, z których połowa całkowicie wyginęła.

Naukowcy obawiali się najgorszego i sądzili, że podobny los spotka także resztę gatunków. Wtedy jednak doszło do niespodziewanego zwrotu akcji. Nie chodzi o zmianę w sposobie funkcjonowania grzyba, lecz ewolucję żab. W latach 2010-2014 zwierzęta zaczęły charakteryzować się podwyższoną odpornością na Batrachochytrium dendrobatidis.

Kolejne badania wykazały, że płazy zarażone tym grzybem nie miały z tego powodu poważnych konsekwencji. Okazało się, iż długość ich życia jest taka sama jak osobników, które uniknęły infekcji. Naukowcy nie wiedzą, czy był to efekt błyskawicznej ewolucyjnej zmiany czy może swego rodzaju adaptacji, jaka zaszła u tych zwierząt.

Zdaniem profesor Karen Lips z University of Maryland, zjawisko mogło być pokłosiem wybicia innych gatunków w przeszłości. Tamtejszy ekosystem jest obecnie zupełnie inny i nieporównywalny do tego, co było przedtem. Badanie może przyczynić się do efektywniejszych obserwacji, które dotyczą innych gatunków żab. W ich przypadku również mamy do czynienia z licznymi epidemiami.

[Źródło: bgr.com; grafika: Graziella DiRenzo]