Reklama
aplikuj.pl

Ewolucja u skorupiaków poradziła sobie ze zmianami środowiskowymi

ewolucja fosforowa, ewolucja dafni, zmiany genetyczne dafni

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham odkryli nowe mechanizmy genetyczne u dafni (stawonogów), które odpowiadają za zdolność przystosowywania się do zmian środowiska.

Dzięki odwzorowaniu sieci genów na reakcje fizjologiczne starożytnych i współczesnych dafni naukowcy z University of Biosciences byli w stanie wykazać, że ewoluowała u tych niewielkich żyjątek grupa ponad 800 genów, z których wiele bierze udział w procesach metabolicznych. W tym szczególnym przypadku wykazano powiązanie ekspresji genów z ilością fosforu w wodach, czego nie byli w stanie dokonywać ich 700-letni przodkowie.

Zrozumienie zdolności adaptacyjnych pomoże naukowcom w lepszym przewidywaniu zdolności tych stworzeń, aby pomóc nam ograniczyć ryzyko związane z zanieczyszczeniem wód fosforem. Warto jeszcze zaznaczyć, że zarówno badane próbki współczesne, jak i starożytne pochodziły z tego samego jeziora w Minnesocie, gdzie eutrofizacja – proces powodujący niszczycielskie zakwity glonów o wysokiej zawartości fosforu – rozpoczął się na początku XX wieku.

Współczesne uprzemysłowione rolnictwo z szerokim wykorzystaniem nawozów na bazie fosforu zwiększa stres wśród zwierząt. Fosfor ostatecznie trafia do naszych systemów słodkowodnych, powodując eutrofizację. Wspomniany gatunek może pomóc zmniejszyć te zakwity, ale sam w ramach ewolucji musiał poradzić sobie ze zwiększonym poziomem fosforu, który może powodować problemy ze zdrowiem.