Niedawno ukończone Exploratorium to muzeum naukowe poświęcone miastu Tianjin. Jest ono związane z długą przemysłową historią Chin i stanowi miejsce rozwoju różnorakich technologii, w tym rakiet związanych z badaniami kosmicznymi. Budynek wyróżnia się charakterystycznymi stożkami, które pozwalają na zaoszczędzenie energii.
Exploratorium ma całkowitą powierzchnię 33 000 m2 i przyciąga wzrok czerwoną aluminiową fasadą z wieloma perforacjami i niewielkimi okienkami. Mają one nadać przestrzeniom charakter konstelacji, który z kolei potęguje wrażenia związane z rakietami znajdującymi się w centralnej części budynku.
Spiralna rampa wchodzi na najwyższy poziom, umożliwiając zwiedzającym dotarcie na dach i podziwianie widoków na miasto. W innej części budynku, mniejsze pomieszczenia są wykorzystywane jako powierzchnia wystawowa, handlowa czy restauracyjna. Jednocześnie pozwalają one na doprowadzenie większej ilości światła do wnętrza. Przekłada się to na oszczędności w kwestii zużycia energii elektrycznej.
Stożkowe konstrukcje mają również inne zalety. „Ich zwężające się kształty skupiają ciepłe powietrze, które może być odprowadzane z budynku latem lub wprowadzone do środka w zimie. […] Centralne, duże atrium działa jak komin słoneczny, wytwarzając gorące powietrze i zastępując je chłodnym powietrzem wchodzącym od dołu.” Projekt stworzyli pracownicy Bernard Tschumi Architects, a budynek zostanie otwarty dla zwiedzających jeszcze w tym roku.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Kris Provoost]
Czytaj też: Ten meksykański wieżowiec jest odporny na trzęsienia ziemi