WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ten meksykański wieżowiec jest odporny na trzęsienia ziemi

Ten meksykański wieżowiec jest odporny na trzęsienia ziemi

W międzynarodowym konkursie architektonicznym organizowanym przez DAM, drapacz chmur Torre Reforma uzyskał tytuł International Highrise Award. Wybrany z ponad 1000 wieżowców wybudowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, biurowiec w Mexico City został okrzyknięty innowacyjnym dzięki zabezpieczeniom przeciw trzęsieniom ziemi.

Torre Reforma, który w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w podobnym konkursie, to najwyższy budynek w Meksyku. Wznosi się bowiem na wysokość 246 m. Jego niecodzienny wygląd wynika po części z lokalnych przepisów budowlanych, które zakładają związek wielkości budynku z szerokością ulicy. Jeśli budynek przekracza tę wysokość, tak jak robi to Torre Reforma, górna część musi być zagłębiona lub zwężona.

Budynek uzyskał status LEED Platinum (zielony standard budowlany) ze względu na jego zrównoważony charakter i możliwość recyklingu wody deszczowej i szarej, a także koncentruje się na naturalnej wentylacji. Konstrukcja wykorzystuje również częściowo energią pochodzącą z wiatru. Ściany Torre Reforma są zanurzone na 60 metrów wgłąb ziemi. Beton był wylewany bardzo powoli, aby tworzyć „szwy” między warstwami. Służy to temu, by budynek został nienaruszony w przypadku trzęsienia ziemi. System udowodnił swoją skuteczność podczas poważnego trzęsienia ziemi w 2017 roku. Jedyne uszkodzenie wieżowca stanowiła garść powierzchownych i całkowicie nieszkodliwych pęknięć w betonie.

Jurorzy nagrodzili projektantów budynku ze względu na klasyczny typ budowy oraz inteligentną koncepcją związaną z minimalizacją skutków trzęsień ziemi. Powyżej możecie również zobaczyć dwójkę innych kandydatów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Moritz Bernoully]

Czytaj też: Trzęsienie Ziemi w Meksyku podzieliło płytę tektoniczną na dwie części