Federalna Komisja Handlu USA przegłosowała ukaranie firmy Facebook grzywną około 5 miliardów dolarów w celu rozstrzygnięcia dochodzenia w sprawie naruszeń prywatności w serwisie, która została wszczęta po objawieniach z głośną aferą Cambridge Analytica.

Czytaj też: Idziesz do Żabki, a tam elektryczny samochód dostawczy

Amerykańskie źródła (The Wall Street Journal i Washington Post) powołują się na anonimowe źródła zaznajomione z tą sprawą i twierdzą, że decyzja została przegłosowana w jednym głosem, a teraz oczekuje się, że wydział sprawiedliwości dokona ostatecznego zatwierdzenia grzywny. Zarówno komisja, jak i Facebook odmówili w tej sprawie komentarza, a warto przypomnieć, że dochodzenie rozpoczęło się właśnie za sprawą komisji, która rozpoczęła je w marcu 2018 roku, kiedy afera z Cambridge Analytica została ujawniona. W niej firma trzecia nielegalnie uzyskała prywatne informacje ponad 50 mln użytkowników Facebooka.

Po tym Facebook ogłosił, że zwiększy ochronę prywatności na swojej platformie na mocy  dekretu o udzieleniu zgody z 2012 roku, a całe to dochodzenie dotyczyły właśnie tego, czy dekret nie został naruszony. Co ciekawe, grzywna w wysokości 5 miliardów dolarów byłaby największą w historii nałożoną przez Federalną Komisję Handlu na firmę technologiczną i największa w historii przeciwko jakiejkolwiek firmie za naruszenie prywatności.

Krytycy twierdzą, że zmiany wymagane na Facebooku nie są wystarczająco duże, a grzywna raczej nie wpłynie na konto bankowe Facebooka. Firma miała ponad 15 miliardów dolarów przychodów w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku.

Czytaj też: Jajko czy kura? Naukowcy proponują rozwiązanie chemicznej zagadki

Źródło: Guardian

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!