Reklama
aplikuj.pl

Facebook bawi się w maskaradę. Gigant testuje ustawianie dodatkowych profili na kontach

facebook

W ramach testu Facebook pozwoli niektórym użytkownikom na uruchomienie kilku profili na swoich kontach. Meta szuka nowych sposobów na zatrzymanie użytkowników na swojej platformie społecznościowej. Profile nie muszą mieć prawdziwych imion i nazwisk. Podoba Wam się takie rozwiązanie?

Użytkownicy Facebooka w ramach testu będą mieć możliwość utworzenia do czterech dodatkowych profili powiązanych z ich pierwotnym kontem. Mogą być wykorzystywane do różnych celów – przykładowo jeden dla najbliższego grona przyjaciół, drugi dla współpracowników, a kolejne do interakcji z grupami zainteresowań.

Na dodatkowych profilach Facebooka użytkownicy nie muszą używać swojej prawdziwej tożsamości jako wyświetlanej nazwy

Warto przypomnieć, że zasada zobowiązująca do używania swojej prawdziwej tożsamości na Facebooku była krytykowana przez użytkowników. W pewnym momencie doprowadziła też do sporu sądowego w Niemczech. Możliwość ustawiania profilu o dowolnej, ale nie naruszającej standardów serwisu nazwie, niektórym użytkownikom może się spodobać.

Jak zapowiadają przedstawiciele Facebooka, naruszenia standardów społeczności zauważone lub zgłoszone na jednym z dodatkowych profili będą mieć wpływ na działalność głównego konta użytkownika. Nie jest to zatem przestrzeń do do tzw. ‘używania sobie’. Trudno jednak powiedzieć czy rozwiązanie ostatecznie zawita na wszystkie konta.

Facebook traci aktywnych użytkowników i szuka sposobów na walkę z coraz mocniejszą konkurencją ze strony takich serwisów jak TikTok. Szczególnie trudno utrzymać mu przy sobie młodszych internautów. Walka o użytkownika to również walka o wpływy reklamowe, które mają kluczowe znaczenie dla kondycji spółki Meta.

Czytaj też: Facebook testuje możliwość rozmów audio w grupach. Będzie jak na Discordzie?

Z jednej strony dodatkowe profile dają namiastkę anonimowości osobom, którym nie zależy na rozgłosie. Z drugiej zaś mogą stanowić kolejne pole do nadużyć i potencjalne niebezpieczeństwo. Wiele zależy od intencji samych użytkowników, ale nie bez znaczenie będzie też sprawna reakcja na zgłaszane nieprawidłowości.