Uważajcie na fałszywą aplikację ProteGO Safe!

aplikacja STOP COVID - ProteGo Safe, koronawirus, Koronawirus aplikacja, STOP COVID ProteGo Safe

Pojawił się kolejny sposób na oszustwo w sieci. Tym razem cyberprzestępcy stworzyli fałszywą domenę gov.pl, z której można pobrać aplikację ProteGO Safe. Ta jednak zamiast ostrzec przed koronawirusem zainstaluje nam złośliwego wirusa.

Trojan Cerberus w fałszywej aplikacji ProteGO Safe

Aplikacja ProteGO Safe dawnej STOP COVID ProteGO Safe została stworzona, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Możemy tam sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z zakażonym czy zostać skierowanym na test. Oszuści postanowili wykorzystać rządową apkę, by wykraść nasze dane z telefonu i opróżnić nasze konta bankowe.

Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę protego-safe.me, która przypomina rządową domenę gov.pl. By zachęcić ludzi do instalacji znajdującej się tam fałszywej aplikacji rozsyłają wiadomości SMS, w których piszą o możliwości wykrycia COVID-19 na podstawie nagrania kaszlu.

Czytaj też: W Google Maps pojawiła się możliwość zakupu biletów na pociąg
Czytaj też: Aplikacja Mój BIK pokaże naszą historię kredytową
Czytaj też: Aplikacja mObywatel coraz popularniejsza. Korzysta z niej 2 mln Polaków

W opisie programu oszuści napisali:

Czy myślisz, że masz koronawirusa? Ustal to z 99,9% prawdopodobieństwem za pomocą naszej aplikacji! Po prostu nagraj swój kaszel w aplikacji i uzyskaj wyniki.

Złośliwa aplikacja instaluje na naszym telefonie wirusa sklasyfikowanego jako trojan bankowy Cerberus. Atakuje on przede wszystkim apki do mobilnej bankowości i umożliwia kradzież zgromadzonych na kontach środku. oszuści za jego pomocą mogą nawet wyłączyć Google Play Protect, zbierać nasze dane, wyświetlać fałszywe powiadomienia czy sterować zainstalowanymi aplikacjami. CERT już dodał stronę do listy zastrzeżonych domen, a także po wejściu na fałszywą domenę wyświetla się odpowiednie ostrzeżenie, jednak nadal ktoś może paść ofiarą tego oszustwa. Trzeba więc uważać i zawsze pobierać programy ze sprawdzonego źródła.