Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu mogą sprawić, że poszukiwanie życia na Marsie stanie się bardziej efektywne. Chodzi o rozróżnianie skamieniałości i naturalnych złóż mineralnych, które do tej pory mogły być mylone.
Na podstawie tego, czego dowiedzieliśmy się o Marsie i jego przeszłości, najbardziej prawdopodobnym dowodem na istnienie życie na tej planecie będą skamieniałości mikroorganizmów lub ich kolonii. Często widnieją one w dokumentacji geologicznej jako formacje mineralne, które pokazują rozgałęziającą się strukturę i inne wskazówki.
Zdaniem autorów tego badania istnieją jednak mikroskopijne tunele i włókna, które wyglądają jak organizmy, ale są w rzeczywistości wytwarzane przez bardzo proste reakcje chemiczne. Jeśli tak jest, to poszukiwanie życia na Marsie może wiązać się z rozponawaniem wielu fałszywych tropów.
W warunkach laboratoryjnych naukowcy połączyli bogate w żelazo cząsteczki z płynami alkalicznymi zawierającymi krzemiany lub węglany. Tym sposobem powstawały niewielkie, złożone formacje, które mają bardzo podobny kształt i skład chemiczny do struktur bogatych w żelazo, występujących w skałach na Ziemi, które przypominają te marsjańskie.