Reklama
aplikuj.pl

Sztylet Tutanchamona pochodzi z kosmosu

Analiza chemiczna z wykorzystaniem obrazowania o wysokiej rozdzielczości oraz promieniowania rentgenowskiego dostarczyła informacji o dokładnym pochodzeniu skały, z której został zrobiony sztylet Tutanchamona.

Ten egipski władca, który sprawował rządy w XIV wieku p.n.e. już wcześniej był znany z posiadania sztyletu wykutego z kosmicznej skały. Faraon został z nim pochowany, dzięki czemu współcześni naukowcy mogli wykonać jego analizy. Dzięki temu byli w stanie odtworzyć okoliczności, w których powstało ostrze oraz poznać jego skład.

Czytaj też: Tutanchamon z Syberii. Udało się zrekonstruować twarz sprzed 2600 lat

Przy okazji wyszło na jaw, że sztylet wcale nie został wykuty za panowania Tutanchamona. Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym przedmiot trafił do Egiptu z zagranicy i został przekazany faraonowi lub któremuś z jego przodków. Dokładne badania wykazały, iż w skład sztyletu wchodzą kryształy niklowo-żelazowe, które występują między innymi w tzw. oktaedrytach, czyli rodzaju meteorytów żelaznych.

Tutanchamon rządził Egiptem w XIV wieku p.n.e.

Osiągnięcia naukowców zostały opisane na łamach Meteoritics & Planetary Science i sugerują, iż najprawdopodobniej twórcy sztyletu wykuli go w stosunkowo niskiej temperaturze. Mogła ona wynosić mniej niż 950 stopni Celsjusza – gdyby była wyższa, to ze sztyletu zniknęłyby charakterystyczne wzory zwane figurami Widmanstättena. Taką hipotezę potwierdza również obecność czarnych plam na ostrzu oraz w pęknięciu znajdującym się na jego powierzchni. Naukowcy sugerują, że do pojawienia się wysokich stężeń siarki doszło na skutek nagrzewania się troilitu występującego w meteorytach żelaznych.

Czytaj też: Dopasowują marsjańskie meteoryty niczym puzzle. Naukowcy dowiedzieli się, z których kraterów pochodzą próbki

Z kolei kamienie użyte do ozdobienia sztyletu zostały najprawdopodobniej przytwierdzone za pomocą gipsu wapiennego. Tego typu metody nie były zazwyczaj wykorzystywane na terenie Egiptu, co stwarza możliwość, że przedmiot został wykonany poza granicami tego kraju. Listy amarneńskie, czyli dokumentacja obejmująca między innymi komunikację między faraonami i ich wasalami sugerują, że jeden z przodków Tutanchamona został obdarowany żelaznym sztyletem. Wygląda na to, że przedmiot mógł zostać przekazany przez króla Mitanni na rzecz Amenhotepa III, dziadka Tutanchamona.