Reklama

Tutanchamon z Syberii. Udało się zrekonstruować twarz sprzed 2600 lat

archeologia

Naukowcy wykorzystywali czaszki znalezione na terenie kurhanu o średnicy niemal 80 metrów, aby dowiedzieć się, jak wyglądali ich właściciele zamieszkujący Syberię ok. 2600 lat temu. Określili go mianem syberyjskiego Tutanchamona.

W celu stworzenia trójwymiarowych modeli naukowcy skorzystali ze skanowania laserowego oraz techniki zwanej fotogrametrią. Rekonstrukcję utrudniał fakt, że czaszka męskiego władcy była pozbawiona sporej części.

Czytaj też: Co wywołało tajemnicze zniknięcie mieszkańców Syberii?
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Masowy grób na Syberii zawiera szczątki przedstawicieli „kultu głów”

Szczątki, które spoczywały w grobie wraz z królem, najprawdopodobniej należały do jednej z jego partnerek. Naukowcy przypuszczają, że – w myśl ówczesnej tradycji – kobieta została poświęcona, aby towarzyszyć mężczyźnie w życiu pozagrobowym.

Tutanchamon z Syberii został pochowany wraz z osobami, które prawdopodobnie złożono w ofierze

Po wykonaniu twarzy odzwierciedlającej wygląd syberyjskiego władcy oraz jego partnerki, naukowcy zajęli się tworzeniem popiersia, które wykonali z gliny rzeźbiarskiej i twardej pianki poliuretanowej. Co ciekawe, kurhan, na terenie którego dokonano odkrycia, został po raz pierwszy udokumentowany w 1997 roku.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Na Syberii znaleziono prehistoryczny cios mamuta. Zawiera bardzo nietypowe elementy
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

Szczątki, pochowane ok. 2600 lat temu, zostały zamknięte w drewnianej skrzyni oraz przykryte grubą warstwą ziemi. Miało to zapewnić ochronę przed potencjalnymi złodziejami, ponieważ w grobie złożono wiele złotych kosztowności. Łączna waga tych elementów wyniosła niemal 20 kilogramów. Na terenie kurhanu znaleziono także szczątki 33 dorosłych, 5 dzieci oraz 14 koni. Być może wszyscy zostali złożeni w ofierze wraz ze zmarłym królem.