Reklama
aplikuj.pl

Udało się zaobserwować nowy rodzaj eksplozji kosmicznych. Co o nich wiemy?

proznia, kosmos

Międzynarodowy zespół naukowców, wykorzystując teleskop GMRT, odkrył nowy rodzaj potężnych eksplozji kosmicznych, wywoływanych przez FBOT zwany CSS161010.

FBOT (fast blue optical transient) to krótkie, bardzo jasne impulsy, wywoływane przez wysokoenergetyczne eksplozje. I choć supernowa nadal posiada miano najpotężniejszego wybuchu zaobserwowanego przez ludzkość, to FBOT o nazwie CSS161010 był silniejszy niż większość supernowych. Tym, co różni oba zjawiska, jest szybsze znikanie sygnału w przypadku CSS161010 oraz wyższe temperatury, które spowodowały, że jego światło było niezwykle niebieskie.

Naukowcy przypuszczają, iż opisywany FBOT może wyrzucać w przestrzeń kosmiczną materię o masie wynoszącej od 1 do 10 procent masy Słońca. Co więcej, odbywa się to z prędkością zbliżoną do połowy prędkości światła. Znajduje się on ok. 500 milionów lat świetlnych od Ziemi, co czyni go drugim najbliższym tego typu obiektem.

Czytaj też: Oto najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Badania związane ze wspomnianym zjawiskiem ukazały się na łamach The Astrophysical Journal Letters. Co ciekawe, zanim astronomowie zaobserwowali CSS161010, zwrócili uwagę na galaktykę karłowatą znajdującą się na terenie gwiazdozbioru Erydanu. To właśnie tam „ukrywał” się FBOT. Liczba gwiazd wchodzących w jej skład jest wielokrotnie mniejsza niż w przypadku Drogi Mlecznej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News