Reklama

Oto najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Supernowa, która zyskała miano SN2016aps to najjaśniejsze z dotychczasowych zjawisk tego typu. Najprawdopodobniej jest ono efektem wybuchu wywołanego połączeniem dwóch gwiazd.

Gdy gwiazdy zużywają swoje paliwo, to często przybierają formy supernowych, które stanowią jedne z najbardziej energetycznych zjawisk we Wszechświecie. Takie obiekty tracą swoje zewnętrzne warstwy, podczas gdy ich jądra stają się gwiazdami neutronowymi, białymi karłami bądź czarnymi dziurami.

W przypadku SN2016aps okazało się, że zmierzone poziomy promieniowania były pięciokrotnie wyższe niż zazwyczaj. Jednocześnie zjawisko to zyskało miano najjaśniejszego, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.

Czytaj też: Zobaczcie szczegółowe ujęcia tej niezwykle aktywnej galaktyki

Typowe supernowe mają masy od 8 do 15 mas Słońca, lecz w tym przypadku szacowane wartości są znacznie większe. Naukowcy sądzą, że SN2016aps ma masę od 50 do 100 razy większą od centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Co ciekawe, jasność została dodatkowo spotęgowana na skutek zderzenia supernowej z warstwami gazu otaczającymi ten obszar.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News