Kiedy lekarze podejrzewają, że pacjent może być w stanie wegetatywnym, to wykonują mnóstwo badań w celu potwierdzenia diagnozy. Zwykle pytają rodzinę o rzeczy związane z życiem aby móc określić poziom świadomości danej osoby. Rzadko wykonywane są skany fMRI (funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy) ponieważ są one drogie i lekarze nie do końca wiedzą czego szukać podczas analizy zdjęć.
Dlatego też zespół z University of Western Ontario próbuje opracować lepszy sposób oceny poziomu świadomości. Test łączy ze sobą fMRI oraz film Alfreda Hitchcocka. W przypadku jednego pacjenta, naukowcom udało się ustalić, że był on zdolny do zrozumienia wydarzeń, które miały miejsce wokół niego. Jego uraz miał miejsce 16 lat temu i od tamtego czasu nie było żadnych oznak świadomości. Lorina Naci mówi:
Pokazaliśmy, że pacjent z nieznanym poziomem świadomości, jest w stanie analizować i monitorować informacje pochodzące z jego otoczenia.
Do badania został użyty film „Bang! You’re dead”. 12 zdrowych pacjentów trzymał on w napięciu i strasznie wciągał. Podczas oglądania, byli oni monitorowani za pomocą maszyny do fMRI. Badanie zostało powtórzone na dwóch pacjentach, którzy zachowali zdolność do trzymania otwartych oczu przez dłuższy czas. Pierwszy z nich doznał zatrzymania akcji serca, po uderzeniu w klatkę piersiową, 16 lat temu. Drugi osoba, 20 letnia kobieta, doznała uszkodzenia mózgu nieznanego pochodzenia 10 lat temu.
U wszystkich zdrowych pacjentów zaobserwowano zsynchronizowaną aktywność mózgu w obszarach, które są wykorzystywane jako serwer proxy dla świadomości.
Samo to odkrycie nie pozwalało na stwierdzenie, czy pacjent jest świadomy czy też nie. Eksperyment został połączony z dwoma innymi, które określały jaka część filmu jest najbardziej wciągająca. W tym celu pacjenci musieli stale naciskać odpowiedni przycisk. System wyłapywał, kiedy nacisk był słabszy i naukowcy uznali te momenty za najbardziej interesujące. Dla pewności badacze stworzyli wersję filmu, która miała kompletnie pomieszaną kolejność klatek. To też spowodowało zsynchronizowaną aktywność mózgu ale tylko w zmysłowej części tego narządu. Na podstawie tych eksperymentów mogli oni stwierdzić, czy pacjent jest świadomy.
Badanie dało efekt tylko u jednej osoby. Kobieta nie wykazała zsynchronizowanej aktywności mózgu. Jest więc jeszcze dużo pracy doz robienia.
Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się grupie pacjentów z uszkodzeniem mózgu i sprawdzenie jak często występuje tego typu aktywność.
Źródło: http://www.theverge.com/, zdjęcie: http://commons.wikimedia.org/