Filtry przeciwsłoneczne szkodzą rafom koralowym – to powszechnie znany fakt, ale do tej pory nie znaliśmy powodu takiego stanu rzeczy. Naukowcy ze Stanford University sprawili jednak, że tajemnica filtrów przeciwsłonecznych szkodzących rafom koralowym została oficjalnie rozwiązana.
Filtry przeciwsłoneczne szkodzą koralowcom
Wspomniani naukowcy wykazali w toku swoich wieloletnich badań, w jaki sposób koralowce przekształcają obecny w filtrach związek o nazwie oksybenzon w silną toksynę. Stworzyli tym samym podstawy dla alternatywnych filtrów przeciwsłonecznych, które nie zagrażają rafom koralowym.
Naukowcy odkryli, że pod wpływem światła słonecznego ukwiały i koralowce przyłączają cząsteczki glukozy do oksybenzonu i przekształcają ją w procesie metabolicznym w silną toksynę. Tę toksynę do pewnego stopnia pochłaniają symbiotyczne algi, które żyją w tkankach koralowców. Jednak podczas procesu bielenia tych alg brakuje na powierzchni koralowców, a to sprawia, że te zagrożone obecnie twory natury stają się bardziej podatne na toksyny.
Czytaj też: Samolot odrzutowy na amoniak. Firma Aviation H2 podała termin pierwszego lotu
Na rynku istnieją na szczęście alternatywne filtry przeciwsłoneczne, reklamowane jako bezpieczne dla koralowców, które działają w inny sposób niż te z oksybenzonem.