WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Finowie zakopią odpady atomowe

Na fińskiej wyspie Olkiluoto znajduje się obecnie jedna z dwóch w kraju elektrowni atomowych. Obecnie elektrownia posiada dwa bloki energetyczne o mocy 860MW każdy, a trzeci jest w budowie. Już niedługo elektrowni przybędzie na wyspie kolejne atomowe przedsięwzięcie – składowisko odpadów jądrowych Onkalo.

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto
Elektrownia Jądrowa Olkiluoto

W Onkalo odpady atomowe przechowywane mają być głęboko pod ziemią w specjalnie wydrążonych korytarzach. Finowie budują składowisko w ten sposób, że ma ono zapewnić bezpieczne składowanie zużytych prętów paliwowych przez co najmniej 100 tysięcy lat. Choć odpady atomowe tracą większość swojej radioaktywności „już” po kilkuset latach, to konstruktorzy założyli, że dopiero po tysiącu wieków będą całkowicie bezpieczne.

Aby zapewnić odpowiednią izolację odpadów atomowych od środowiska, są one zatapiane w żelazie a następnie zamykane w miedzianych kanistrach. Kanistry zostaną umieszczone w podziemnych tunelach na głębokości przeszło 300 metrów. Tunele mają być zbudowane w ten sposób, aby jak największa była ich wytrzymałość na pęknięcia skalnego podłoża jakie może spowodować nasuwający się nań lodowiec – na wypadek, gdyby za kilkadziesiąt tysięcy lat powróciła do nas epoka lodowcowa.

Składowisko ma zostać zbudowane, zapełnione i zapieczętowane do około 2025 roku. Przez kolejne 100 tysięcy lat będzie zaś chronić ludzi i środowisko przed niebezpiecznymi odpadami. Obecnie Finowie zastanawiają się, czy informacje o składowisku powinny być przekazane kolejnym tysiącom pokoleń, czy lepiej dobrze je przed nimi ukryć.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]