Z pewnością każdy z Was ma kilka ulubionych portali (oczywiście zaraz za Whatnext.pl), które regularnie odwiedzacie. Jednak treści zamieszczane w sieci są tak liczne, że trudno je wszystkie przejrzeć. Ułatwi Wam to jednak nowy eksperyment z przeglądarką Firefox w roli głównej.

Ten właśnie wystartował, a znajdziecie go pod nazwą „Advance” i pobierzecie tutaj. W skrócie polega on na sztucznej inteligencji wspieranej maszynowym uczeniem autorstwa Laserlike, która dobiera artykuły na podstawie przeszłej historii wyszukiwania oraz stronie, na której obecnie „przesiadujecie” i proponuje je Wam w stosownej zakładce. Czytacie głównie treści o smartfonach? Liczcie właśnie na takie treści zarówno znanych, jak i nieznanych portali w wyeksponowanej gablotce. Kliknęliście przez pomyłkę w jakiś plotkarski serwis? Algorytm uwzględni i to, ale pomocną dłoń wyciągnie do Was możliwość blokowania określonych tematów.

Dla wielu będzie pewnie kontrowersyjny, ponieważ całą historie wyszukiwania będzie przejmowała firma Laserlike. Ta obiecuje, że używa je jedynie w celu poprawy swojego dzieła i regularnie usuwa po wykorzystaniu. Ta metoda umożliwi również awaryjne zatrzymanie testu, jeśli coś pójdzie nie tak. A co może pójść „nie tak”, zapytacie. Ano wraz z udziałem sztucznej inteligencji całkiem sporo, a daleko nie trzeba szukać argumentu na potwierdzenie tej tezy. Czytaliście już może o SI, które wymknęło się spod kontroli i zaskoczyło wszystkich w meczu DOTA 2?

Sztuczna inteligencja kopie tyłki profesjonalistom w DOTA 2

Źródło: Engadget
Zdjęcia: Engadget

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej