Japoński gigant Canon zapowiedział nowe ceramiczne materiały do drukarek 3D.
Mimo że firma jest najbardziej znana ze swoich towarów konsumpcyjnych, Canon produkuje dużą ilość sprzętu przemysłowego na ogromną skalę. Jedną z ich linii produktów są drukarki 3D. Sprzęt Canon wykorzystuje proces stereolitografii, w którym fotopolimer krzepnie dzięki użyciu lasera. Jest to proces stosowany w wielu innych systemach druku 3D.
Stereolitografia jest jednym z procesów drukowania 3D, który można stosunkowo łatwo skalować do dużych rozmiarów. Wystarczy zwiększyć rozmiar zbiornika zawierającego fotopolimer i rozszerzyć zasięg lasera, dostosowując układy lusterek. Ta sama wielkość sprawia, że proces nadaje się do użytku przemysłowego. Do tej pory Canon produkował części polimerowe, ale ostatnio firma wkroczyła do branży ceramicznej.
Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, „Canon opracował nowy materiał ceramiczny na bazie tlenku glinu […] Dzięki tej technologii drukarka 3D może być używana do wytwarzania części ceramicznych o złożonej geometrii, takich jak puste i porowate struktury, które trudno osiągnąć przez zwykłe formowanie metalu lub procesy cięcia. „
Materiał ceramiczny musi przejść etap wykończenia. W innych systemach powoduje to problemy, ponieważ części mają skłonność do kurczenia się, gdy środek wiążący jest usuwany z części. Prowadzi to do wyzwań związanych z dokładnością wymiarową części. Jednak Canon wyjaśnia, że w jednym z testów wyprodukowano część 19-milimetrową część z błędem wynoszącym jedynie 0,8%.
[Źródło: engineering.com; grafika: Fabbaloo]
Czytaj też: Zhackował 50000 drukarek, aby wesprzeć PewDiePie