WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Firmy chcą ustalić ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa autonomicznych samochodów

11 autorów reprezentujących firmy o wiodącej pozycji w branży motoryzacyjnej opracowało zbiór zasad, których powinni przestrzegać twórcy autonomicznych samochodów.

Choć nie brakuje publikacji na temat autonomicznych samochodów, autorzy realizują własną misję: tworzą ramy bezpieczeństwa w zautomatyzowanych pojazdach osobowych, w ramach których ludzie z branży motoryzacyjnej sprawdzają różnorakie rozwiązania. Sercem dokumentu jest 12 zasad, na których wszystkie pojazdy samobieżne powinny się opierać w czasie rozwoju.

Czytaj też: Autonomiczna ciężarówka Vera od Volvo ma już pierwszą pracę

Oczywiście, można śmiało powiedzieć, że żadna dyskusja na temat potencjalnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa nie byłaby kompletna bez odniesienia do zaawansowanych sieci neuronowych wykorzystywanych w zautomatyzowanych systemach napędowych. W konsekwencji proces opracowywania algorytmów uczenia maszynowego odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych z bezpieczeństwem zautomatyzowanych systemów napędowych musi podlegać ścisłej ocenie.

Innym ważnym zagadnieniem jest cyberbezpieczeństwo. Skoro można hakować komputery i całe systemy, to co z automatycznymi samochodami? Autorzy są zgodni, że należy stosować takie zasady, aby osoby atakujące nie mogły uzyskać kontroli nad ruchem pojazdu.

Nie jest pewne, ilu producentów samochodów przyjmie 12 zasad przedstawionych w dokumencie, ale specjaliści sądzą, iż biorąc pod uwagę wiele kontrowersji, które otaczały autonomiczne samochody w ciągu ostatnich kilku lat, samoregulacja taka jak ta wydaje się lepsza od interwencji rządu.

[Źródło: techxplore.com; grafika: Intel]

Czytaj też: Autonomiczna dostawa pizz w planach Domino’s Pizza