Reklama
aplikuj.pl

Mówią „nie” uzbrajaniu robotów. Czy czujecie się uspokojeni?

szkolenie robotycznych asystentów

Nie raz i nie dwa słyszeliśmy o zagrożeniu wynikającym z bezzałogowych systemów broni. Mowa przede wszystkim o dronach kamikadze, dronach wyposażonych w broń palną i wreszcie „zrobotyzowanych psach”, czyli po prostu czteronożnych robotach. Na szczęście niektóre firmy powiedziały właśnie stanowcze „nie” uzbrajaniu robotów i tworzeniu potencjalnej broni nowej generacji.

Pięć firm powiedziało stanowcze „nie” uzbrajaniu robotów

Dowiedzieliśmy się właśnie, że Boston Dynamics i inne firmy produkujące roboty (Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics i Unitree) podpisały w ubiegły czwartek oficjalne zobowiązanie, że nie będą tworzyć żadnych robotów, które mogą szkodzić ludziom. Podczas tego wydarzenia „wielka piątka” stwierdziła, że jej roboty mogą przynieść społeczeństwu wiele korzyści w przemyśle i w domach, ale równie dobrze mogą zostać niegodziwie wykorzystane.

Czytaj też: Oto seria Pure Advance. Obejmuje trzy nowe elektryczne hulajnogi Pure Electric

Wymienione firmy wiedzą wprawdzie, że zrobotyzowane platformy są obecnie rozwijane pod kątem zastosowania na polu bitwy i dlatego nie kwestionują istniejących technologii, które ich narody i agencje rządowe wykorzystują do obrony i przestrzegania prawa. Zakończyły jednocześnie swoje przesłanie wskazując, że korzyści dla ludzkości płynące z robotów, zdecydowanie przewyższają ryzyko niewłaściwego ich wykorzystania, a ludzie i roboty mogą w przyszłości pracować ramię w ramię.