WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Fizycy stworzyli najbardziej szczegółową symulację Wszechświata

Tworzenie galaktyk jest złożonym procesem pomiędzy materią i energią, obejmującym miliardy lat. To, w jaki sposób różnorodność galaktyk, które dziś obserwujemy, powstała w wyniku chaosu podczas Wielkiego Wybuchu, pozostaje jedną z najtrudniejszych zagadek kosmologii.

W poszukiwaniu odpowiedzi, międzynarodowy zespół naukowców stworzył najbardziej szczegółowy model Wszechświata, który nazwano TNG50. Wirtualny wszechświat, o szerokości około 230 milionów lat świetlnych, zawiera dziesiątki tysięcy ewoluujących galaktyk o poziomach szczegółowości wcześniej obserwowanych tylko w modelach jednogalaktycznych. Symulacja objęła ponad 20 miliardów cząsteczek reprezentujących ciemną materię, gaz, gwiazdy i supermasywne czarne dziury z okresu 13,8 miliarda lat.

Dbałość modelu o szczegóły wiąże się z pewnymi kosztami. Symulacja wymagała 16 000 rdzeni superkomputera Hazel Hen, pracującego nieprzerwanie od ponad roku. Takie same obliczenia wymagałyby 15 000 lat działania systemu z jednym procesorem.

TNG50 pozwala badaczom zobaczyć z bliska, jak galaktyki mogły powstać z burzliwych chmur gazu, które pojawiły się wkrótce po narodzinach Wszechświata. Odkryli oni, że galaktyki w kształcie dysku wytworzyły struktury wewnętrzne podobne do tych, które obserwuje się w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

Pomimo pewnych wstępnych ustaleń, zespół jest daleki od ukończenia prac nad modelem. Naukowcy planują udostępnić wszystkie dane z symulacji, aby astronomowie z całego świata mogli badać ten wirtualny kosmos.

ŹRÓDŁO: livescience.com