WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Fizyk rozwiązał 127-letnią zagadkę związaną z falami

Fizyk rozwiązał 127-letnią zagadkę związaną z falami

Każdy, kto kiedykolwiek znajdował się na rufie łodzi, widział znajomy widok: rozchodzące się fale. Nauka od dawna zakłada, że ​​zjawisko to jest jednolite i przyjmuje kształt litery V. Bez względu na rozmiar statku, prędkość lub moc silnika, kształt litery V zawsze ułoży się dokładnie pod kątem 39 stopni. Takie założenie akceptowano przez 127 lat. Ale teraz norweski profesor udowodnił, że teoria była błędna.

Simen Ådnøy Ellingsen postanowił sprawdzić długoletnią teorię. Naukowiec skupił się na koncepcji mechaniki płynów znanej jako ścinanie. W tego typu zachowaniu przepływ płynu jest powodowany przez siły, jako przeciwieństwo samych sił. Ellingsen badał fale pierścieniowe, rodzaj koncentrycznych kręgów tworzonych, gdy kamień zanurza się w środku spokojnego stawu. Ale jeśli zachodzi wspomniane ścinanie, te koncentryczne okręgi nie są tak okrągłe i stają się bardziej owalne.

Czytaj też: Pływające lasy chroniące wybrzeża przed falami i wiatrem

Następnie naukowiec przeprowadził badania laboratoryjne, aby poprzeć swoje obserwacje. Wykorzystał zbiornik do przeprowadzenia kolejnych eksperymentów. Ustalenia były następujące: dotychczasowa teoria Kelvina obowiązuje, gdy pod powierzchnią głębokiej wody nie ma prądów. Ale gdy występuje ścinanie, zmienia się kąt.

I choć tego typu obserwacje mogą wydawać się mało istotne w codziennym życiu, to dokonania norweskiego badacza są ważne. Przekładają się bowiem choćby na zużycie paliwa przez poruszające się statki.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Konsekwencje wzrostu średnich temperatur o 1 stopień Celsjusza mogą być katastrofalne