Na łamach Physical Review Research ukazał się artykuł poświęcony udziałowi fizyki i teorii złożoności w określaniu poziomu świadomości u muszek owocówek.
Zespół badawczy znalazł sposób na zmierzenie poziomu świadomego pobudzenia u muszek owocówek za pomocą złożonych sygnałów wytwarzanych przez mózg. Wykorzystana przez naukowców technika pozwala im odróżnić muchy, które zostały znieczulone od tych, które nie przeszły podobnego zabiegu. Odbywa się to poprzez obliczenie złożoności czasowej sygnałów emitowanych przez mózg.
Rezultaty eksperymentów stanowią obiektywny sposób pomiaru świadomego pobudzenia. Dokłądniej rzecz biorąc, badaniem objęto 13 owadów, a sygnały emitowane przez ich mózgi były analizowane gdy muszki były w pełni świadome oraz gdy zostały uśpione.
Czytaj też: Jak przebiega ewolucja mózgów ptaków?
Badacze doszli do wniosku, że zastosowanie podobnej analizy do innych danych, np. tych dotyczących elektroencefalografii u ludzi, może prowadzić do kolejnych odkryć dotyczących związku między świadomością a złożonością. Naukowcy zauważyli, iż złożoność statystyczna jest większa, gdy insekt był przebudzony niż gdy ten sam osobnik został poddany znieczuleniu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News