Firma SO? rezyduje obecnie na terenie największego i najludniejszego miasta Turcji, czyli Stambule, a jej marzeniem jest stworzenie czegoś, co pomoże jego mieszkańcom w razie dużego trzęsienia ziemi. Dlatego też pracuje nad Fold&Float, czyli swoistym schronisku unoszącym się na powierzchni wody.

Jak twierdzą tamtejsi szefowie, wystarczyłoby duże trzęsienie ziemi w Stambule, aby przez wiele lat tamtejsze tereny nie nadawały się do awaryjnego budownictwa. A jako że to miasto jest praktycznie jednym wielkim portem Morza Czarnego, to właśnie na nim mieszkańcy mieliby znaleźć wytchnienie. To ma im zapewnić rozwijany właśnie prototyp Fold&Float, który bazuje na stalowym szkielecie opartym na ogromnym pontonie, dbającym o odpowiednią wyporność. O ile ten zajmuje sporo miejsca, to sama konstrukcja zewnętrzna, którą możemy śmiało nazwać tą „mieszkalną”, opiera się już na projekcie, który gwarantuje możliwość złożenia całości.

Dlatego też meble są przymocowane do ścian na zawiasach, umożliwiając stworzenie swoistego aneksu kuchennego, łazienki, sypialni, a nawet czegoś na wzór salonu w krótkim czasie. Wszystko to na powierzchni całkowitej rzędu 21 metrów kwadratowych i choć brzmi to świetnie, to firma SO? nadal musi dopracować wiele szczegółów. W grę wchodzi m.in. zapewnienie odpowiedniego ogrzewania, izolacji, czy przynajmniej śladowej ilości energii elektrycznej. Jest to jednak wyłącznie prototyp, który wcale nie musi znaleźć się na rynku. Ostatecznie może spędzić resztę swojego (pierwotnie) wielkiego istnienia w miejskim muzeum Rahmi M. Koç, jako pierwszy stworzony model.

Czytaj też: Boeing przedstawił koncepcję skrzydła w samolotach przydźwiękowych

Źródło: New Atlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!