WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

Fractal Design zaprezentował właśnie nowe AiO. Udało mi się do testów otrzymać model S36 Prisma. Jak on się zaprezentuje?

AiO otrzymałem w sporym pudełku. W środku jest jak zawsze instrukcja, która bardzo dobrze wyjaśnia system montażu oraz sam zestaw montażowy. Instalacja chłodzenia jest bardzo prosta, więc tutaj nie ma problemów. Szkoda jednak, że pasta termoprzewodząca jest fabrycznie nałożona a nie ma jej dodanej w osobnej tubce. Gwarancja wynosi 5 lat.

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma wygląda naprawdę świetnie. Podświetlane wentylatory na chłodnicy można dowolnie skonfigurować, dzięki czemu będą one świecieły się tak jak chcecie. Sama pompka ma podświetlenie wokół wnętrza, co również świetnie wygląda. Moim zdaniem podświetlenie nawet aż tak mocno się nie narzuca i w tym wszystkich zachowana jest elegancja. Pamiętajcie też, że jest to ARGB, czyli macie do wyboru znacznie więcej efektów.

Chłodnica jest wykonana z miedzi, więc powinna oferować bardzo dobrą wydajność. Znajduje się na niej specjalny hub. Dzięki niemu możecie podłączyć wszystkie wentylatory (wychodzą z nich dwa złącza, 4 pin i 5V ARGB) do jednego złącza na płycie głównej. Mimo więc dużej ilości okablowania nie będziecie mieli problemów z jego ogarnięciem.

Węże mają długość 40 mm. Producent określa materiał jako nisko przepuszczalna guma owinięta nylonowym rękawem. Są one całkiem elastyczne a taka długość spokojnie powinna Wam wystarczyć.

Sama blokopompka ma wymiary 86 mm x 75 mm x 45 mm. Jej maksymalna prędkośc to 2800 RPM, chociaż producent mówi też o 3500 RPM w trybie ochrony termicznej. Wokół bloku znajduje się przesuwany ring. Pozwala on na zmianę trybu pracy pompy z auto na PWM. W tym pierwszym trybie pompka pracuje zgodnie z predefiniowaną krzywą, w tym drugim sami decydujecie o jej pracy poprzez PWM. Maksymalna głośność pompki to 20 dBA a jej łożysko i wał jest ceramiczne. Warto też zwrócić uwagę na łączenie z wężami – jest ono kolankowe i można nim łatwo obracać.

Z boku blokopompki jest złącze, do którego podłączacie kabel ARGB. Ten idzie do płyty głównej i całością możecie sterować za pomocą oprogramowania. Szkoda jednak, że w zestawie nie ma żadnego kontrolera. Jakość wykonania AiO jest znakomita – mam dosłownie 0 uwag.

Dołączone wentylatory to Prisma AL-12 PWM ARGB. Ich maksymalna prędkość to 2000 RPM, przepływ powietrza 85,71 CFM, ciśnienie 2,78 mmH2O a głośność 32,7 dBA. Zastosowane łożysko to LLS. Ze śmigieł wychodzą dwa przewody, ale tak jak pisałem, dzięki hubowi nie będzie problemów z ich ogarnięciem.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa