Reklama
aplikuj.pl

Francja zakazuje niszczenia niesprzedanej odzieży i elektroniki

Francja zamierza uchwalić przepisy zakazujące supermarketom i producentom niszczenia niesprzedanych artykułów niespożywczych jako pierwszy kraj na świecie. 

Francja wprowadziła już ustawę zakazującą supermarketom niszczenia niesprzedanej żywności i zobowiązującą je do przekazywania jej na cele charytatywne, ale rząd pragnie rozszerzyć zakaz na odzież, elektronikę lub tworzywa sztuczne i inne produkty.

Czytaj też: Ekologiczne plastikowe kryształy zastąpią gaz w lodówce

Każdego roku we Francji wyrzuca się lub niszczy niesprzedanych artykułów niespożywczych o wartości około 650 milionów. Edouard Philippe dodał, że główne francuskie sieci supermarketów Casino, Carrefour, Auchan i Leclerc będą musiały przekazać niesprzedane produkty organizacjom charytatywnym lub poddać je recyklingowi.  Nowe prawo stanowi część „ustawy o gospodarce o obiegu zamkniętym”, która ma przejść przez parlament w lipcu. Powinna wejść w życie pod koniec 2021 lub 2023 w zależności od sektora.

Jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych, takie jak słomki, widelce i noże, a także waciki bawełniane mają zostać zakazane w Unii Europejskiej do 2021 roku. W ubiegłym miesiącu Carrefour i firma zajmująca się recyklingiem odpadów TerraCycle uruchomiły inicjatywę mającą na celu rozwiązanie problemów związanych z odpadami z tworzyw sztucznych, które mogą zniszczyć środowisko.

Wygląda na to, że prezydent Emmanuel Macron stara się polepszyć swój proekologiczny wizerunek po tym, jak został oskarżony o granie w tej kwestii „pod publiczkę” przez byłego ministra środowiska, który odszedł z rządu jesienią ubiegłego roku.

[Źródło: telegraph.co.uk]

Czytaj też: Ekologia pełną parą w projekcie Foam of Waves dotyczącym zabytkowych łaźni