Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza ulepszona francuska fregata typu Le Fayette już w rękach marynarki

Pierwsza ulepszona francuska fregata typu Le Fayette, francuska fregata typu Le Fayette,

Pierwsza fregata typu La Fayette, która skorzystała z kompleksowego programu modernizacji wróciła już do floty i oczekuje wprowadzenia na służbę. Po trwającej rok modernizacji, załoga tej fregaty zamówionej w 1997 roku zakończyła właśnie fazę refitu.

Pierwsza zmodernizowana francuska fregata typu Le Fayette została dostarczona do marynarki

W ramach tej modernizacji ulepszono system walki, poprawiono stabilności okrętu, wzmocniono jego konstrukcję oraz odnowiono napęd i pomocnicze systemy sterowania. Teraz po serii prób i indywidualnych treningów, które pozwoliły załodze zapoznać się z nowym wyposażeniem i funkcjami, fregata Courbet przeszła szkolenie operacyjne, mające na celu zakwalifikowanie okrętu do przyszłych misji.

Fregata Courbet jest pierwszym z trzech okrętów typu La Fayette, które skorzystają z programu modernizacji rozpoczętego w październiku 2020 roku. Cała trójka pozostanie w służbie do około 2030 roku, nadal realizując swoje szerokie możliwości i misje związane z nadzorem morskim, wywiadem, siłami specjalnymi i siłami zadaniowymi w strefie kryzysowej.

Czytaj też: Chronienie granic z poziomu kontenera, czyli nowa wersja LOOK z Tarnowa

Co jednak najważniejsze, ta modernizacja sprawiła, że fregaty typu La Fayette otrzymały zamontowany na kadłubie sonar KingKlip Mk2 od Thales (zdjęcie powyżej). Zaczną więc wreszcie atakować cele podwodne, co wymaga sześciu dodatkowych wyspecjalizowanych marynarzy, którzy będą odpowiedzialni za obsługę nowego osprzętu.