WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Fujifilm SonoSite chce przynieść SI do USG

SonoSite to firma zajmująca się diagnostyką ultradźwiękową, która należy do Fujifilm. Właśnie ogłosiła ona, że współpracuje z pewnym start-upem w celu opracowania SI interpretującej obrazy ultradźwiękowe na smartfonie.

Firmy twierdzą, że pierwszym ich celem będzie znalezienie żył do wprowadzenia igły dożylnej. Technologia umożliwi technikom trzymanie głowicy ultradźwiękowej na skórą, podczas gdy oprogramowanie na podłączonym urządzeniu mobilnym zlokalizuje dla nich żyłę.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja potrafi przewidywać El Niño z ogromnym wyprzedzeniem

Fujifilm w tym celu współpracuje z Allen Institute for Artificial Intelligence (AI2) – inkubatorem dla firm związanych z SI. Co ciekawe, dokładna nazwa firmy nie została ujawniona.

Jeśli wszystko się powiedzie, to nowe urządzenie pomoże lekarzom w zmniejszeniu liczby nieudanych prób znalezienia żyły. Umożliwi też słabiej wyszkolonym technikom wykonywanie tej procedury. Liczba dobrze wyszkolonych w tym zakresie klinicystów jest dosyć mała, więc każda dodatkowa pomoc może okazać się niezastąpiona. Nie wiadomo jednak, kiedy urządzenie będzie na tyle dopracowane, że będzie można rozpocząć jego testy kliniczne.

Czytaj też: Ciekłosolne reaktory znów pod lupą

Źródło: Spectrum.ieee