Reklama
aplikuj.pl

Ta futurystyczna łódź podwodna wygląda jak połączenie płaszczki i statku kosmicznego

Kronos

Pancerna łódź podwodna Kronos zaprojektowana przez firmę Highland Systems może zabrać na pokład 11 osób. Nadaje się zarówno do zastosowań komercyjnych, ratowniczych, jak i militarnych. Futurystyczny design przywodzi na myśl hybrydę statku kosmicznego i płaszczki, ryby morskiej o charakterystycznym dyskowatym kształcie ciała.

Kronos napędza generator diesla oraz silnik elektryczny, które w połączeniu zapewniają mu do 54 godzin nieprzerwanej pracy. Co ciekawe, łódź podwodna ma składane skrzydła, co zdecydowanie ułatwia jej transport na lądzie. Ten niezwykły okręt waży tylko 10 ton i może przenosić na swoim pokładzie do 3 ton ładunku.

Z wykorzystaniem silnika wysokoprężnego łódź podwodna może osiągać prędkość maksymalną 80 km na godzinę na wodzie i 50 km na godzinę pod wodą. Głębokość robocza Kronosa wynosi 100 m, ale maksymalnie może się zanurzyć na 250 m. Silnik elektryczny o mocy 1200 KM tylko w trybie zasilania bateryjnego może działać przez 36 godzin.

Wnętrze łodzi podwodnej jest klimatyzowane i wykorzystuje adaptacyjny system oświetlenia. Do działań bojowych Kronos może być również wyposażony w sześć torped

Highland Systems to pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich startup specjalizujący się m.in. w produkcji opancerzonych pojazdów. Firma twierdzi, że radykalnie nowa konstrukcja kadłuba okrętu podwodnego Kronos może zapewnić wyższe prędkości przy mniejszym zużyciu paliwa.

Czytaj też: Ultralekki rower elektryczny Flax od Hummingbird sięgnął po ramę z… roślin

Obecnie projekt jest jeszcze w fazie prototypowania, więc przyjdzie nam chwilę poczekać na zamówienie sobie takiej zabawki. Nie znamy również ceny takiego okrętu, ale można się spodziewać, że będą mogli sobie na nią pozwolić wyłącznie bardzo zamożni ludzie. Kwestią otwartą pozostaje wykorzystywanie takiego sprzętu w operacjach wojskowych.

Kiedy warunki życia na Ziemi staną się nie do zniesienia być może tylko takie wynalazki będą w stanie uratować garstkę wybrańców.