Liyong Zhang z Beijing Normal University przewodził badaniom, których celem było lepsze poznanie procesu, jakim jest fuzja jądrowa. Naukowcy przeprowadzili swoje analizy głęboko pod ziemią.
Dokładniej rzecz biorąc, około 2400 metrów pod powierzchnią, w laboratorium CJPL (China Jinping Underground Laboratory), które składa się z podziemnego tunelu. Jest to najgłębsze działające laboratorium do eksperymentów z zakresu fizyki cząstek i fizyki jądrowej na świecie. O kulisach całej sprawy możemy przeczytać na łamach Nature.
Czytaj też: Istotny problem rozwiązany. Fuzja jądrowa na tym skorzysta
Astronomowie od dawna zajmują się tzw. gwiazdami III populacji, które według hipotez są niezwykle masywne, jasne i gorące. Poza tym praktycznie nie zawierają metali, ponieważ powstały około 250 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Nigdy nie udało się bezpośrednio zaobserwować tego typu obiektów, a naukowcy sądzą, że w większości przypadków dawno temu eksplodowały one w formie supernowych.
Fuzja jądrowa dostarcza energii gwiazdom
W teorii możliwe powinno być jednak zaobserwowanie młodszych obiektów, powstałych na zgliszczach gwiazd III populacji. Istotną rolę w prowadzonych badaniach odgrywa gwiazd SMSS0313-6708, która ma 13,6 miliarda lat. Co więcej, znajduje się zaledwie 6000 lat świetlnych od Ziemi, choć nie to jest w niej najbardziej niesamowite. Zdecydowanie wyróżnia się tym, że ma znacznie więcej wapnia niż można byłoby się spodziewać w przypadku tak starej gwiazdy.
Czytaj też: Teleskop Hubble’a rejestruje niezwykłe zjawisko. Efekt kolizji dwóch gwiazd neutronowych
Chcąc zrozumieć, jak to możliwe, naukowcy przeprowadzili eksperymenty mające na celu naśladowanie fuzji jądrowej z udziałem wapnia. Jak się okazało, reakcja, w wyniku której powstaje izotop neonu, zachodziła 7,4 razy częściej niż przewidywano względem starszych gwiazd. Mogłoby to wyjaśnić wysoką zawartość wapnia w SMSS0313-6708. Po co w ogóle prowadzić tego typu badania głęboko pod ziemią? W ten sposób można ograniczyć ryzyko zakłócenia przebiegu eksperymentu promieniowaniem kosmicznym.