WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Astronomowie zaobserwowali galaktykę, która powstała niedługo po Wielkim Wybuchu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside prowadzą badania poświęcone galaktyce XMM-2599. Większość tworzących ją gwiazd powstała, gdy Wszechświat miał zaledwie miliard lat.

XMM-2599 to jedna z galaktyk, które w przeszłości stanowiły swego rodzaju gwiezdne żłobki. Były to obszary, w których powstawanie nowych obiektów odbywało się w niezwykle wysokim tempie. Czasy „płodności” jednak dawno minęły, a teraz XMM-2599 jest kompletnie nieaktywna. Nie oznacza to oczywiście, że poświęcone jej badania są bezpodstawne.

Wręcz przeciwnie, astronomowie poświęcili wiele uwagi tej galaktyce. Jak przyznał jeden z autorów badania, Benjamin Forrest, zanim Wszechświat osiągnął wiek dwóch miliardów lat, masa XMM-2599 przekraczała już łączną masę 300 miliardów Słońc. Naukowcy uważają również, że najwięcej gwiazd pojawiło się w niej podczas pierwszego miliarda lat istnienia Wszechświata. Gdy ten osiągnął wiek ok. 1,8 mld lat, XMM-2599 zdecydowanie zwolniła pod względem tworzenia gwiazd, a może nawet kompletnie zatrzymała ten proces.

Opisywana galaktyka znajduje się ok. 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Co ciekawe, badacze obliczyli, że w szczytowym momencie XMM-2599 tworzyła każdego roku gwiazdy, których łączna masa przekraczała masę 1000 Słońc.