To, że Słońce stanowi centrum naszego układu, a wokół tej gwiazdy krążą planety, wydaje się wiedzą rodem z podstawówki. Ale w rzeczywistości nie jest to do końca prawdą.
James O’Donoghue z JAXA twierdzi bowiem, iż wszystkie te obiekty orbitują wokół centrum masy Układu Słonecznego. A to pewna różnica. Jest to tzw. barycentrum, zwane również środkiem ciężkości. W Układzie Słonecznym punkt ten rzadko znajduje się w jednej linii z centrum Słońca.
O’Donoghue stworzył widoczną powyżej animację, która pokazuje, jak Słońce, Saturn i Jowisz „przeciągają” się wzajemnie wokół barycentrum, przeciągając naszą gwiazdę po swego rodzaju orbitach. Warto jednak zaznaczyć, iż ruch Słońca w animacji jest wyolbrzymiony. Taki zabieg miał na celu uczynienie opisywanego zjawiska bardziej widocznym.
Czytaj też: Znaleziono drugi Układ Słoneczny? Wokół gwiazdy przypominającej Słońce krążą planety.
Faktem jest jednak, że nasz kosmiczny gospodarz krąży miliony kilometrów od barycentrum. Duża część tego ruchu wiąże się z grawitacją Jowisza, który jest drugim – po Słońcu rzecz jasna – najmasywniejszym obiektem Układu Słonecznego. To właśnie ta ogromna planeta tworzy większyść masy naszego układu (zawrotne 0,2%!) zarezerwowanej dla obiektów innych niż Słońce.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News